Motivem Zimní školy tvořivé dramatiky bylo sto let Československa

Zimní škola tvořivé dramatiky v Daruvaru - Foto: Alena Raisová, Michaela Kolárová

Zimní škola tvořivé dramatiky v DaruvaruFoto: Alena Raisová, Michaela Kolárová

I když byly zimní prázdniny, do České základní školy Jana Amose Komenského v chorvatském Daruvaru se sjelo 111 žáků. Od 8. do 11. ledna se tu konala oblíbená Zimní škola tvořivé dramatiky. Děti se pod vedením učitelů věnovali divadelnímu umění.

Největší zásluhu na pořádání akce má vedoucí Zimní školy tvořivé dramatiky Světluška Prokopićová. „Letos jsme se zaměřili na oslavy stého výročí vzniku Československa, kterému byl věnován celý minulý rok. Cílem zimní školy je seznámit diváky a účastníky s vybraným tématem, ale i pomoci učitelům a také ochotníkům krajanských spolků, aby s dětmi uměli připravit divadlo. Přesvědčí se, že se dá udělat bez scénáře třeba z básničky, písničky, encyklopedie. Získané zkušenosti mohou učitelé uplatnit na přehlídce divadelní tvořivosti žáků Naše jaro. Věřte, že je to znát", řekla Světluška Prokopićová a dodala, že tato a podobné akce obohacují nejen dětské vědomosti, ale pomáhají navázat i nová přátelství. 

„Letošní novinkou byla hudební skupina, v níž se všichni účastníci učili píseň Chválím tě, země má. Další novinkou je i to, že jsem letos nechala učitelům volnost. V předešlých letech jsem všechny scény a písničky vybrala sama, letos ne", prozradila Prokopićová. „Během trvání školy se děti učily prostřednictvím her různým dovednostem od správného dýchání, vyjadřování a vnímání osob na jevišti až k chůzi, správnému držení těla, přizpůsobení se rytmu na jevišti, sebejistotě a soustředění. A to jim jistě pomůže i v jiných činnostech". 

Na jeviště přišel Švejk i postavy z Večerníčků 

Zimní škola tvořivé dramatiky v Daruvaru - Foto: Alena Raisová, Michaela Kolárová

Zimní škola tvořivé dramatiky v DaruvaruFoto: Alena Raisová, Michaela Kolárová


Na akci přišly děti ze škol s výukou češtiny z Daruvaru, Končenic, Brestova, Hrubečného Pole, Dežanovce a 16 učitelů. Ti poté děti rozdělili do skupin podle věku a pustili se do práce. Prostřednictvím tvořivé dramatiky, ale i zpěvu, tance a výtvarné kultury se děti seznamovaly s Českou republikou, hrály si a bavily se. Vše co dělaly a nacvičovaly, bylo součástí jednoho velkého celku, představení, ve kterém se holčička od babičky dozvídá, jaké události a osobnosti ovlivnily minulost České republiky. Měla totiž za úkol představit česká nej. Babičku ztvárnila Klára Tučková, která vnučce Doře Tourkové povídala o řadě typických českých věcí, jako jsou buchty, pivo, becherovka, škodovka, vynálezci, spisovatelé, nositelé Nobelovy ceny, ceny Oskar, sportovci, prezidenti a politikové. 

Vtipné dialogy doplnily rozehrané ukázky spartakiády, staroměstského pražského orloje, na jevišti se objevily postavičky z Večerníčků, zazněla báseň Jaroslava Seiferta, přišel i sám Dobrý voják Švejk. Děti v jedné scénce tančily s přezůvkami, připomněly tak světově známého obuvníka Tomáše Baťu, tancem na kolečkových bruslích připomněly krasobruslařku Hanu Maškovou, znázornily i další největší sportovní úspěchy. Nezapomnělo se ani na nejpopulárnějšího zpěváka Karla Gotta nebo na vynálezce kostky cukru, hromosvodu, kontaktních čoček, ale ani na netypické věci, jakou je málo známá kofola, kterou po představení ochutnali všichni účastníci. Za svůj výkon obdrželi od předsedkyně Svazu Čechů Anny Marie Štrumlové Tučkové a vedoucí zimní školy Světlušky Prokopićové uznání a dárek na památku. 

Po čtyřech dnech zkoušení děti sehrály představení pro veřejnost 

Zimní škola tvořivé dramatiky v Daruvaru - Foto: Alena Raisová, Michaela Kolárová

Zimní škola tvořivé dramatiky v DaruvaruFoto: Alena Raisová, Michaela Kolárová


Vyvrcholením čtyřdenního snažení všech účastníků bylo představení pro veřejnost. Konalo se 11. ledna před zcela zaplněným sálem Českého domu v Daruvaru. Světluška Prokopićová všem poděkovala za to, že se zapojují do zimní školy a posílají své děti i do školy i o prázdninách. Poděkovala hlavně učitelům, kteří se účastní zimní školy a uplatňují své znalosti, svou kreativitu a umění. Jménem Ministerstva vědy a vzdělávání, Sektoru pro národnostní menšiny, který zimní školy finančně umožnil, poradkyně Jitka Staňová Brdarová poblahopřála k výbornému uspořádání Svazu a škole, ke skvělým nápadům vedoucí, tvořivosti učitelů i velkému zájmu žáků. 

Akci každoročně pořádá Svaz Čechů společně s Českou základní školou J. A. Komenského v Daruvaru, kterou vede Marie Válková. Finanční podporu poskytuje chorvatské Ministerstvo vědy a vzdělávání „Podnět k uspořádání akce dalo Ministerstvo vědy a vzdělávání, které před deseti lety apelovalo na učitele, aby o prázdninách pracovali s dětmi. S bývalou ředitelkou Lenkou Janotovou jsme přišly na myšlenku pořádat zimní školu tvořivé dramatiky, ve které mohu předat své divadelní zkušenosti," svěřila se Světluška Prokopićová. 

Autor:  Alena Raisová, Jana Staňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas