Kritika odstoupení USA od Pařížské dohody o klimatu a vatikánský pavilon na výstavě EXPO

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Donald Trump

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od Pařížské dohody o klimatu kritizují biskupové Spojených států. Předseda Výboru pro spravedlnost a mír Oscar Cantu varuje, že rozhodnutí ohrozí obzvláště ty nejchudší a nejzranitelnější komunity.

Prohlášení, které Cantu vydal, zmiňuje, že dopad změny klimatu je už viditelný při „zvyšování hladiny moří, tání ledovců, intenzivnějších bouřkách a častějších vlnách veder“. Pařížskou dohodu jako důležitý mezinárodní mechanismus při prosazování ochrany životního prostředí a při zmírňování změny klimatu podporuje jak Biskupská konference USA, papež František, tak celá katolická církev. Hodnota péče o stvoření je podle něj stvrzená už v Bibli.

„Ženy musejí mít stejné možnosti, včetně možnosti přijmout stejnou odpovědnost jako muži,“ prohlásil v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog kardinál Jean Louis Tauran. Zmíněná instituce tento týden na svém plenárním zasedání mluvila právě o „Roli ženy ve výchově ke všeobecnému bratrství“.

Pavilón s titulem „Energie pro společné dobro. Péče pro náš společný dům“ otevřel Vatikán na světové výstavě EXPO 2017. Na včerejší inauguraci zastupoval v kazašské Astaně Svatý stolec kardinál Peter Turkson. Výstavní prostory byly zařízené ve spolupráci s místní církví a představují téma energie budoucnosti na základě rovného a udržitelného užívání přírodních zdrojů.

A ještě jedno pozvání dnes do Plzně. Tam od 11 hodin začíná tradiční festival PilsAlive. Na nádvoří plzeňského biskupství na náměstí Republiky se můžete se těšit na soudobou křesťanskou hudbu.