Ledová voda a husí kůže. I to je cesta ke zdraví

6. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zamrzlý rybník Mazánek u Slatiňan

Existuje mnoho způsobů, jak posílit tělo, aby bylo odolnější proti nachlazení a infekcím.  Jedním z nich je otužování, které je dokonce i soutěžní disciplínou. Upevňuje zdraví, pevnou vůli člověka a je ideální cévní gymnastikou.

Pokud se rozhodnete pro tento způsob posilování těla, nechte se ještě předtím zkontrolovat lékařem. Otužování je dlouhodobá záležitost, a když vydržíte, do roka se výsledky dostaví. „Začátečníkům bych doporučil začít v létě, kdy je přirozené se koupat v rybnících a vodních nádržích. Postupně přidávejte každé ráno vlažnou sprchu, až později ledovou. Je to hlavně o psychice a není třeba si den pokazit špatně navolenou teplotou,“ usmívá se Vladimír Netušil z pardubického oddílu otužilců.

Zimní plavání jedině v kolektivu

Je na každém z vás, kdy se poprvé odvážíte smočit ve studené řece nebo jezeře. Nikdy byste na to neměli být sami, vždy je lepší chodit ve skupinkách. Zásadně se držte u břehu a nepřepínejte se, bezpečnost je na prvním místě. Pro začátek se stačí ponořit na pouhých 30 vteřin, abyste si otužování hned nezprotivili.

Rakytník přináší zdraví i lepší náladu

Rakytníkový sad

Plody rakytníku řešetlákového vyhledáváme hlavně teď na podzim. Působí totiž velmi blahodárně na naše zdraví. Díky velkému množství vitamínu C posiluje imunitní systém a zahání únavu.

Když už máte dostatečně natrénováno, můžete zkusit závody. „Začíná se na nejkratších tratích 100 a 250 metrů. Na delších 500 a 750metrových už se měří čas. Závodní plavci nejsou žádní nudisti, proto do povinné výbavy patří boty, plavky a plavecká čepice,“ připomíná pan Vladimír.

Otužilecký třes

I profesionálům se může stát, že neodhadnou pobyt ve vodě, podcení teplotu a doje k podchlazení. U lehčí formy je člověk bledý a při vědomí. „Určitě není dobré, vodit ho hned do tepla. Měl by se postupně rozhýbat ať už chůzí, nebo lehčím poklusem. V závažnějším případě musí přijet lékař. Plavcům se i někdy třesou svaly, tělo tak reaguje na silné prochladnutí. Není třeba to nijak potlačovat, je to podobné, jako zimnice před horečkou a poměrně rychle tento stav odezní.“

Na zimní závody v plavání se můžete přijet podívat do Pardubic už první sobotu v roce 2018.

autor: RIH
Spustit audio

Související