Leknín bílý potěší každé oko. Navíc je jeho sušený květ s oddenkem prastarou léčivkou

1. červenec 2022

Vodní rostlina leknín bílý potěší každé oko. Svou krásnou doslova uklidňuje. Navíc je jeho sušený květ s oddenkem prastarou léčivkou.

Leknín uctívali už staří Egypťané jako symbol života, byl součástí obřadů a rituálů. Jeho latinský název Nymphaea alba je odvozena od nymfy – víly, která opatruje řeky i s prameny. Podle legendy se nymfa zamilovala do Herkula, po své tragické smrti se proměnila v nádhernou vodní květinu, aby mohla Herkulovi zůstat navždy nablízku.

Rostlina je opravdu léčivkou, která uklidňuje, uvolňuje, navozuje pocit klidu a harmonie, zbavuje strachu – proto také dobře účinkuje při dlouhodobé nespavosti.

Bylinkáři doporučují leknín bílý při bušení srdce nebo srdeční arytmii. Ze sušených květů a oddenků se dá připravit čaj, vyrobit tinktura nebo extrakt.

Leknínové přípravky nejsou rozhodně vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. A protože mohou být mírně halucinogenní, je dobré se před jejich užitím poradit s lékařem.

autor: Eva Bucharová | zdroje: Bylinkovo.cz , herbal-store.cz , botanic.cz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.