Alena Zemančíková

Alena Zemančíková - Foto: Tomáš Vodňanský

Alena ZemančíkováFoto: Tomáš Vodňanský

slovesná dramaturgyně

Narodila jsem se roku 1955. V Českém rozhlase Plzeň jsem pracovala od roku 1997 jako kulturní redaktorka a dramaturgyně. Vedle dramaturgie se věnuji i literární a divadelní publicistice a kritice.  

V literární redakci ČRo Vltava, po reorganizaci v Tvůrčí skupině Drama a literatura, jsem angažována od ledna 2004, snažím se propojovat klasickou literárně redakční práci s postupy dramatu, dokumentu a reportáže ve jménu co nejvyšší autenticity rozhlasového tvaru. 

Vystudovala jsem dramaturgii na divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Pracovala jsem jako dramaturgyně Západočeského divadla v Chebu, kde také byly uvedeny moje dramatické práce Putování za štěstím (podle cikánských pohádek), Čistému vše čisté (variace na komedii dell-arte), Hra o bratru Františku a jeho sestře Chudobě a řada dramatizací literárních předloh.  

Vydala jsem čtyři prozaické knihy (Bez otce, Mladá fronta 2008, Mařenka a Čenda, Brkola 2009, Značkování, Pro Libris 2012, Příběh v řeči nepřímé, Větrné mlýny 2015). Vltava uvedla mé rozhlasové hry Byl jest jeden člověk, Odjezd z konce světa a Noc a den.  

V celém svém pracovním angažmá propojuji literaturu s divadlem a dokumentaristickou prací. Působím ve Sdružení pro rozhlasovou tvorbu, které se na bázi zapsaného spolku snaží teoreticky i prakticky pořádáním přehlídek a seminářů reflektovat rozhlasovou tvorbu ve všech podobách.  

Zákulisí Českého rozhlasu

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas