Zuzana Vojtíšková

Zuzana Vojtíšková - Foto: Khalil Baalbaki

Zuzana VojtíškováFoto: Khalil Baalbaki

slovesná dramaturgyně

Absolventka katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, obor dramaturgie-režie pod vedením prof. Josefa Krofty a prof. Miloslava Klímy (2003–2008). 

V současnosti působí jako slovesná dramaturgyně Tvůrčí skupiny Drama a literatura, kde se věnuje nedělním pohádkám, rozhlasovým hrám po děti i dospělé, Hajajovi, příležitostně i četbě na pokračování. 

Za dramaturgii rozhlasových pořadů získala 1. místa na festivalu Prix Bohemia Radio v roce 2014 (P. Vodička: Babu a papoušek, režie P. Vodička) a v roce 2016 (Z. Ferenczová: Problém – Vyskočit z kůže, režie M. Schlegelová). Spolupracovala nebo spolupracuje s celou řadou autorů, mj. Pavlem Kosatíkem, Petrem Hudským, Vítem Peřinou, Edgarem Dutkou, Arnoštem Goldflamem, Danielou Fischerovou, Šárkou Koskovou, Ivanem Krausem, Vratislavem Maňákem, Tomášem Končinským a dalšími. 

V roce 1991 se zúčastnila prvního ročníku rozhlasové soutěže o příjemný ženský nebo dívčí hlas Lady Radio, v níž získala titul Lady sympatie. Poté začala externě spolupracovat s různými redakcemi a od roku 1998 je stálou zaměstnankyní Českého rozhlasu. Vytvářela například pořady Člověk volá člověka (o lidech se zdravotním postižením), Máta (magazín pro rodiče), Malá encyklopedie souvislostí, Kolotoč a celou řadu dalších. Od roku 2001 do roku 2009 provázela dopoledními pořady Jak to vidí a Host do domu a tříhodinovým blokem nazvaným Odpolední kolotoč.  

V letech 2006–2013 působila jako dramaturgyně v Divadle Lampion Kladno, kde společně s různými režiséry a výtvarníky připravila 32 inscenací. V roce 2015 byla iniciátorem a dramaturgem česko-norsko-islandského divadelního projektu Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky. Jako odborná editorka připravila knihy Živé dědictví loutkářství a Problematika režie a dramaturgie ve specifické divadelní skupině (obě vydalo Nakladatelství AMU). Jako lektorka se zúčastňuje různých divadelních festivalů a přehlídek a píše články do divadelních časopisů.  

Zákulisí Českého rozhlasu

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas