Lidové stavby

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Stručný průvodce po webu

Vítejte na stránkách věnovaných lidové architektuře, na kterých ve dvaceti kapitolách najdete informace o vývoji lidové architektury, o hlavních regionálních oblastech České republiky a také o ochraně našich památek. V budoucnu ještě přibudou kapitoly o opravách staveb a o novostavbách. Abyste se na našich stránkách dobře orientovali, připravili jsme pro Vás kratičký návod, jak na nich vyhledávat informace. Návod si otevřete kliknutím na tři červené šipečky anebo na nadpis "Stručný průvodce po webu".

Plné znění

 
Novinky

Vstupní síň, vyhrazená i k přípravě pokrmů (Rožnov pod Radhoštěm)

Rožnov pod Radhoštěm - Autor:Martin Čerňanský

Prostor vstupní síně, vyhrazený rovněž ohřevu vody a přípravě pokrmů. Při podlaze je v kuchyňském tělese válcového tvaru situován vybírací a přikládací otvor. Kouřový otvor je ukryt pod nikovým zaklenutím nad varnou plochou. Vlevo při podlaze je situován přikládací otvor nepřímého vytápění sousedního prostoru.

Plné znění

 

Obytná místnost (Rožnov pod Radhoštěm)

Rožnov pod Radhoštěm - Autor:Martin Čerňanský

Expozice obytné místnosti v patře ukazuje přizpůsobení venkovských domácností městským vzorům, ke kterému dochází zhruba od konce 19. století. Výrazné změny oproti tradičnímu interiéru znamená především přemístění stolu z rohu místnosti směrem k jejímu středu a pronikání nových kusů nábytku reprezentačního charakteru.

Plné znění

 

Jizba (Rožnov pod Radhoštěm)

Rožnov pod Radhoštěm - Autor:Martin Čerňanský

Rohový prostor velké světnice, pro kterou se na východní polovině Moravy udržel starší název "jizba". Vedle stolování přejímal tento prostor řadu dalších funkci a říkalo se mu rovněž "svatý kout". Mezi lavicemi sloužícími též ke spaní je umístěna kútnice - závěsná rohová skříň sloužící k ukládání cennějších předmětů - a kříž. Nad lavicemi visí obrázky s náboženskou tématikou, malované na skle.

Plné znění

 

Síň v patře roubeného domu (Rožnov pod Radhoštěm)

Rožnov pod Radhoštěm - Autor:Martin Čerňanský

Síň v patře roubeného domu, jejíž prostor je v rámci expozice zařízen jen skříní a proutěnými koši, umístěnými za zábradlím schodiště. Charakter prostoru je tedy určován především samotnou konstrukcí stavby. Prkenná podlaha a trámový strop se záklopem s krycími lištami tak kontrastují s obílenými roubenými stěnami. K bílení stěn však zpravidla dochází až od 19. století.

Plné znění

 

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas