Lvíčata v Zoo Olomouc pokřtěna

23. listopad 2010

Jmény Mark a Éta byla minulý týden pokřtěna dvě pětiměsíční koťata lvů berberských v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Čtrnácté a patnácté mládě lvů berberských, jež se zoo narodila, představují velký úspěch, podařilo se to až po pěti letech.

„Přestože jejich matka byla uměle odchovaná, zajímavé je, že o svá mláďata se velice dobře stará. Je to její první vrh a oba rodiče jsou vzorní,“ řekla mluvčí olomoucké zoo Hana Labská. „Jejich rodina je funkční, oba si s koťaty hrají tak, jak je to vidět ve volné přírodě.“

Lev berberský je poddruhem lva, který je v přírodě již vyhuben a žije pouze v zajetí. Od ostatních poddruhů lva se liší v několika znacích, nejnápadnějším z nich je mohutný vzrůst a bohatá tmavě zbarvená hříva samců, která probíhá mezi předními končetinami a zasahuje až na břicho.

Lvi berberští žili v přírodě v rozsáhlé nehostinné oblasti pohoří Atlas v severní Africe, pokrývající území Maroka, Tunisu a severního Alžírska. Na začátku minulého století byli vyhubeni a zachovala se jen malá, několik desítek jedinců čítající populace žijící ve lvinci marockých králů. Odtud se tito lvi dostali do instituce, která byla základem zoologické zahrady v Rabatu. Za skutečně berberské je možné považovat jen ty lvy, jejichž původ je prokazatelný a sahá až do marockého lvince. Chovu schopné páry, které nebudou navzájem příliš propleteni příbuzenskými vazbami, se sestavují jen velmi obtížně.

Zoologická zahrada Olomouc chová lvy berberské od roku 1979. První pár sem přicestoval ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem 27. 9. 1979. Byla to samice se dvěma mláďaty. Samec však brzy uhynul a obě lvice se vrátily do Dvora Králové. Zakladatelkou chovu se tak stala až lvice Zana, narozená v Dortmundu, k nám však přišla již ze Dvora Králové nad Labem. Jejím partnerem se stal v roce 1995 Vilém, zvaný též Vilík, narozený v roce 1993 v brněnské zoo. První mládě se podařilo odchovat až v roce 1997 a byl jím lev Matýsek. Vzhledem k jeho vrozeným vadám předních končetin byl odchován uměle.

Dvojčata lva berberského

Poslední úspěšný odchov se v olomoucké zoo podařil 22. října roku 2005, tehdy přišla na svět trojčata, jedním z nich byl i Šimon, otec současných mláďat. 27. 6. 2010 se narodila páru Lilly a Šimon první mláďata. Lvice je porodila přímo ve výběhu. Pro oba rodiče jsou to jejich první mláďata. Otec Šimon se narodil v naší zoo v roce 2005, matka Lilly se narodila v belfastské zoo v roce 2007 a zajímavostí jistě je, že sama byla odchována uměle v rodině chovatelky. Mláďata jsou samec a samička a jsou zároveň 14. a 15. mládětem, která se v olomoucké zoo podařilo odchovat.

autor: Zoo Olomouc
Spustit audio