Masarykovi rodiče. Mýty o původu prezidenta Osvoboditele

9. červenec 2016

Už za Masarykova života se objevily spekulace, zda jeho biologickým otcem skutečně mohl být negramotný kočí. Ale pokud ne – kdo jím byl?

Je to zvláštní. Přestože lidé milují příběhy o chudých chlapcích z nuzných poměrů, kteří dobudou svět, když se takový příběh skutečně přihodí, začnou o něm pochybovat a hledat zádrhele. Podobné je to i s Tomášem Garrigue Masarykem. Pocházel z chudobných poměrů: jeho otec byl negramotný kočí a matka kuchařka. Přesto se Masarykovi díky vysoké inteligenci a píli podařilo z rodinných poměrů vymanit, vystudovat, stát se univerzitním profesorem, významným politikem a nakonec i zakladatelem a prezidentem československého státu. Lepší příklad příběhu o chudobném chlapci, který udělal díru do světa, abyste pohledali.

Čtěte také

Přesto, nebo snad právě proto, je tento příběh zpochybňován. Tedy především jeho úplný začátek. Genetická výbava od matky kuchařky a negramotného otce se zkrátka nezdála dostatečná pro tak bystrého muže, jakým prezident Osvoboditel byl. Už za Masarykova života se objevují spekulace vycházející ze známého lidového poznatku, že otec je vždy nejistý.

Zkrátka, říkalo se, že Masarykovým biologickým otcem nebyl Jozef Masárik, ale někdo jiný. Konkrétně Nathan Redlich, bohatý židovský továrník z Hodonína, u kterého sloužila Masarykova matka. Pro tuto teorii prý mluví i fakt, že Nathan Redlich mladého Tomáše Masaryka finančně podporoval a s Redlichovým synem Josefem, pozdějším poslancem a ministrem financí Předlitavska, měl Masaryk po celý život úzké vazby. Krom toho se prý na Hodonínsku o tom, že Masaryk je synem Nathana Redlicha, vždycky šuškalo. Podle jednoho pamětníka, když Masaryk ve svých osmdesáti letech navštívil rodnou ves, jeden muž na jeho adresu vykřikl: „Celej starej Redlich!“

Tomáš Garrigue Masaryk

Pro to, že Masarykův biologický otec a otec zapsaný v matrice nejsou jedna a táž osoba, má prý mluvit i skutečnost, že prezidentův oficiální otec byl o deset let mladší než jeho matka. Navíc si prý Masarykovi rodiče neměli rozumět. Matka, Terezie Kropáčková, mluvila pouze německy a Jozef Masárik zase slovensky.

Čtěte také

Antisemité s oblibou Masarykovým údajným původem vysvětlovali jeho angažmá v aféře mladého Žida Leopolda Hilsnera a také jím podpírali své teorie o všeobecném židovském spiknutí. Někteří badatelé z německého prostředí zase škodolibě upozorňovali na to, že je-li Masaryk synem Nathana Redlicha, rozhodně není Čech. Redlich se totiž hlásil k Němcům, stejně jako Masarykova matka.

V poslední letech se objevil ještě jeden údajný Masarykův otec – nikdo menší, než císař František Josef I. V mládí prý navštívil Hodonínsko a v jeho zápiscích z té doby byla objevena poznámka „Kropaczek erledigt“. Tedy: „Kropáček nebo Kropáčková vyřízeno“. Podle těch, kteří věří, že Masaryk byl synem stařičkého mocnáře, to má svědčit o tom, že o dívku, kterou císař přivedl do jiného stavu, je nějakým způsobem postaráno. To, že habsburský císař byl otcem jednoho z hrobníků své monarchie, prý dokládá i štěstí, se kterým Masaryk v mládí vyvázl ze všelijakých těžkostí, které ho potkávaly. Navíc, když byl Masaryk poslancem Říšské rady, byl s dalšími kolegy představen císaři. Ten, zatímco ostatním poslancům jen mlčky podal ruku, na Masarykovu adresu řekl: „Tak vy jste ten Masaryk?“ No, jestli to někomu jako argument stačí… Je pravda, že oba muži byli vysocí, štíhlí, neokázalí, disciplinovaní a dlouhověcí. Ale kolik takových je?

Hrob Masarykových rodičů Hustopeče pečlivě opečovávají

Ať už byl Masarykovým otcem negramotný slovenský kočí, bohatý židovský obchodník nebo rakousko-uherský monarcha, rozhodně se tátovi povedl.

Zdroje:
Stanislav Polák: Masarykovi rodiče a antisemitský mýtus, Praha: Ústav TGM, 1995
Willy Lorenz: Dialog s českou zemí : Esejistické črty a imprese, Praha: Gemini99, 2001
Heinz Jakob Tauber: Atlantida holičských Židů, Praha: Sefer, 2003
Alain Soubigou: Tomáš Garrigue Masaryk, Praha: Paseka, 2004

Spustit audio