Městská policie v Proseči na Chrudimsku končí

18. prosinec 2017 14:00

Před čtyřmi roky se tři sousední města na Chrudimsku - Skuteč, Luže a Proseč - dohodla na založení společné policie. Snažila se tak vyřešit problémy s častými drobnými krádežemi, vandalismem nebo výtržnostmi.

Prosečská radnice se ale rozhodla svoje partnery opustit. Od Nového roku tak bude město bez strážníků.

Prosečská radnice nebyla spokojená s tím, jak často se hlídky ve městě objevují, přesněji tedy jak málo často. Na provoz společné policie doteď Proseč přispívala 1,2 milionu korun ročně a podle starosty Jana Macháčka ( STAN) byly podmínky pro město nevýhodné a na změně se partneři nedohodli. Zastupitelé Proseče proto odsouhlasili ukončení spolupráce.

Strážníci v okolních městech pokračují

Starosta sousední Luže Radek Zeman (Nezávislí) ujistil, že společná městská policie bude fungovat dál. Podle něj také byly nové požadavky ze strany Proseče jen těžko splnitelné.

Městská policie v Heřmanově Městci jede rok po založení na půl plynu

Hasiči, policisté a strážníci z Heřmanova Městce zasahují u dopravní nehody

Vlastní policii má Heřmanův Městec už skoro rok. Posádka ale pořád není kompletní. Zájemců o službu v uniformě není moc a ne každý sítem zkoušek projde. Další posily dostanou heřmanoměstečtí strážníci v lednu.

Výpadek jednoho z partnerů by neměl znamenat výrazné zvýšení výdajů pro ty zbývající. Městskou policii totiž nedávno opustili dva strážníci, zřizovatelé se proto rozhodli, že nástupce zatím hledat nebudou a současná posádka by měla pokrývat rajón Skutče a Luže.

Proseč tedy bude od nového roku bez strážníků, ale neměl by to být dlouhodobý stav. Radnice se bude zkoušet dohodnout na spolupráci s někým jiným. Mezi schůdné možnosti patří třeba dohoda s Hlinskem, které má vlastní policii a obě města dělí zhruba dvacet kilometrů.

autoři: Josef Kopecký , djo
Spustit audio