Metoděj Habáň v Chlumu sv. Maří

5. srpen 2007

Pevná místa vratkých dějin 6: Chlum svaté Maří přejmenoval komunistický režim na Chlum nad Ohří. Z městečka s patnácti sty obyvateli se stala ves, kde dnes trvale žije jen několik desítek lidí. Náměstí ožije o poutích, kdy do areálu s kaplí Milostné Matky Boží míří poutníci hlavně ze Saska a Bavorska. Význam i historii poutního místa, které spravuje Rytířský řád křížovníků s červenou hvězdou, si připomeneme v 6. dílu rozhlasového cyklu "Pevná místa vratkých dějin".

Chlum svaté Maří v západních Čechách býval slavným poutním místem, dokud ho od poutníků - a také od rodáků - neoddělila železná opona a dokud církve nezačal deptat totalitní režim. Do vylidněného městečka byli duchovní správci posíláni jako do izolace. Tak se tu během let vystřídali významní křesťanští myslitelé jako Metoděj Habáň, Jaroslav Vinklárek a Dominik Duka. O obnovu poutního místa a kláštera dnes usilují křižovníci s červenou hvězdou.

Chlum svaté Maří v rámci cyklu Pevná místa vratkých dějin představují průvodkyně a kostelnice Marie Seilerová, velmistr Jiří Kopejsko, redaktorka Alena Zemančíková a autor pořadu Ondřej Vaculík. Režii měla Irena Hýsková, která s Milanem Bouškou účinkovala v Loupežnících na Chlumu.

autor: Ondřej Vaculík
Spustit audio