Motocyklista Engel na Dakaru končí, zradila ho technika

14. leden 2016

Motocyklista Milan Engel se stal dalším českým účastníkem Rallye Dakar, který se nedostane do cíle. Před středeční 10. etapou nejlepšího českého závodníka v kategorii zastavila krátce před cílem technická závada. Engel se pokoušel dostat do cíle s pomocí týmového kolegy Jana Veselého, ale ani to se mu nepodařilo.

„Zkoušel jsem ho táhnout, ale nešlo to ani padesát metrů. Dotáhl bych ho, kdyby to nebylo v dunách, ale v nich to bohužel nejde. Nehnula by s ním nejspíš ani čtyřkolka,“ uvedl Veselý. Engel přitom mířil za velmi dobrým výsledkem a v průběhu náročné dunové etapy se držel na mezičasech v elitní dvacítce. Zadřený motor jej ale zastavil. „Všichni jsme udělali maximum pro to, aby mohl dál pokračovat a dostal se na cílovou rampu, ale nyní (23:00 SEČ) je pro něj na cestě záchranný tým, aby jeho i motorku dostali z pouště do bivaku,“ napsal manažer týmu MRG Ervín Krajčovič na sociální síti.

Čtěte také

V závodě tak z pětice českých motocyklistů pokračuje jen David Pabiška, jenž je průběžně 29., a Veselý, kterému patří 72. místo. „Byl to den blbec,“ řekl Veselý, který ztratil asi tři hodiny hledáním jednoho z kontrolních bodů, následně bojoval s technikou, srazilo jej auto v tankovací zóně a nakonec se neúspěšně snažil pomáhat týmovému kolegovi.

Zapletal před Prokopem

Mezi automobily pokračuje ve skvělých výkonech Miroslav Zapletal, který se poprvé dostat do Top 10 a průběžně už je třináctý. Tři místa za ním je Martin Prokop, který ve středu opět několikrát zapadl. „Jestli jsem o předchozí etapě říkal, že to byl očistec, tak dneska to byl dvojitý očistec. Byla to neskutečně písková etapa plná dun. Pro mě to bylo poprvé v životě a musím říct, že sbírám ty zkušenosti za chodu. Je spousta věcí, o kterých nic nevím a nic netuším. Platím za to poctivou nováčkovskou daň,“ uvedl Prokop.

Miroslav Zapletal u svého Hummeru

Zatímco po prvním zapadnutí si poradili se spolujezdcem Janem Tománkem sami, podruhé jim pomohla týmová asistence. „Potom jsme přijeli na největší duny, jenže v té chvíli začala písečná bouře, během které se zavály všechny stopy, a navigace byla opravdu těžká. Neudělali jsme žádnou velkou chybu, ale zakopali jsme se několikrát, takže se to nasbíralo a musím říct, že tady byla vidět má nezkušenost. Nicméně jsem rád, že jsme v bivaku a stále pokračujeme v soutěži,“ dodal Prokop.

Pomocník Kolomý

Mezi kamióny se čtvrtým časem připomněl Martin Kolomý, jenž je však po předešlých technických problémech ze hry o dobrý výsledek. Ve středu navíc stihl pomáhat i dalším Čechům. Nejprve se za ním „vyvezl“ Prokop, v dunách poté zachraňoval týmového kolegu Jaroslava Valtra, který svoji tatru položil na bok.

„Valtra pak v cíli chyba hodně mrzela, protože mohli z dnešní etapy hodně těžit. Položení to bylo ale velmi citlivé, jelikož s vozem po vrácení na kola nebylo vůbec nic a mohli pokračovat,“ uvedli zástupci týmu Tatra Buggyra. Valtr zůstal průběžně devátý.

Zvedání kamiónu Jaroslava Valtra

Další propad pořadím postihl Martina Macíka mladšího, který ztratil více než dvě hodiny a momentálně mu patří 15. místo. Nejmladšího startujícího v kategorii kamionů přibrzdily vedle defektu i technické problémy. Po nárazu kamene se jim poškodila „vrtule“ u motoru.

Čtěte také

„Bojovali jsme s tím asi hodinu a půl, ale dali jsme to a opět se vydali na stíhací jízdu, abychom dojeli auta, která nás mezitím předstihla,“ uvedl Macík. „Posledních 100 kilometrů jsme absolvovali v hodně rozježděném terénu, ale podařilo se nám z 31. místa, na které jsme se propadli, dotáhnout zpět do první dvacítky. A to jsme jeli opravdu opatrně, abychom neriskovali další komplikace,“ dodal Macík.

autor: ČTK
Spustit audio