Muezzin v Oxfordu
Mešita není v západních městech ničím výjimečným. Jedna stojí i v anglickém Oxfordu - a vznikl kolem ní pozoruhodný spor. Zdánlivě se jedná o banální věc, ve skutečnosti jde ale o velice vážnou otázku koexistence různých komunit.
Když slyšíte muezzina, jak svolává věřící k modlitbě, nepřijde vám to divné, pokud se právě nacházíte v některé z islámských zemí. Stojíte-li ale v historickém centru slavného Oxfordu, můžete mít pocit, že tady něco nehraje. Přesně toho se obávají odpůrci požadavku tamní muslimské komunity, která chce, aby ji muezzin pětkrát denně svolával k modlitbám. A protože žijeme ve 21. století, má k tomu mít pořádný zesilovač, aby se jeho hlas rozléhal po celém městě.
Pozoruhodná je přitom skutečnost, že muslimská komunita nežije v bezprostředním okolí mešity, ale necelý kilometr od ní. Bouří se tedy v první řadě obyvatelé blízké čtvrti. Bojí se, že se časem se budou muset odstěhovat a jejich domy a byty koupí pod cenu muslimové. Je totiž třeba si uvědomit, že první volání muezzina nastává necelou hodinu a půl před východem slunce a poslední hodinu a půl po jeho západu. V Oxfordu stejně jako v centru Istanbulu nebo Rijádu.
Co ale pobuřuje občany oxfordské ještě víc, je kulturní dopad. Historik Allan Chapman, který působí na místní univerzitě, netají svůj hněv a tvrdí, že muslimové si chtějí podrobit zbytek města. Vidí v tom přímo násilný akt. Představitel jednoho z hlavních anglikánských sborů Charlie Cleverly dodává, že je to vysoce "ne-anglické" a že hrozí vytvoření muslimského ghetta okolo mešity.
V Oxfordu žije přitom 150 000 lidí a pouze 7 000 z nich vyznává islám. Navíc není žádné tajemství, že mešita zde byla postavena naprosto cíleně - Oxford je přece symbol západní vzdělanosti a západního myšlení. Místní imám se ale snaží uklidnit atmosféru. Mluví o kompromisu, podle kterého by se volání k modlitbám neozývalo pětkrát denně, ale jenom jednou týdně - přirozeně v pátek. I decibely by se měly snížit, takže zvuk nemá zasahovat celé město, ale pouze okolí mešity.
Jisté je, že v Oxfordu se debatuje o důležitém precedentu i pro jiná západní města. Ve svobodném světě totiž daný problém nebude ojedinělý. Smutné ovšem je, že debatu o kostelních zvonech v centru Mekky či Mediny si momentálně neumí nikdo ani vzdáleně představit.