Na hadí farmě v Thajsku

8. duben 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kobra
0:00
/
0:00

Thajsko je země, do které létá z Česka stále více a více turistů. Láká je tam nádherná příroda, památky, thajské masáže a skvělé jídlo. Mezi velké atrakce taky patří hadí farmy, kde „vaří" hadí séra.

Na hadí farmě u největší bangkokské nemocnice chovají pracovníci Červeného kříže hady hlavně proto,aby z jejich jedu vyrobili protijed - v Thajsku totiž žije 61 druhů jedovatých hadů, potkat je můžete v džungli, na poli i ve vodě.

„Když máte hodně velkou smůlu, zase tak často se to turistům nestává, tak vás had kousne a vy potřebujete sérum co nejdříve.“ říká ošetřovatel Cha-on, který právě návštěvníkům farmy ukazuje kobru královskou.

Ta dokáže zabít člověka po jednom jediném kousnutí - ve svých žlázách vytváří jed s obsahem neotoxinu, který způsobuje selhání plic. Kobra královská je tak mohutná - má i přes pět metrů, že by mohla zabít i slona.

Na hadí farmě odebírají hadům jed pro výrobu séra a taky léků, používaných na terapii srdečních nemocí každé dopoledne. Jeden muž vkládá kobře skleněný talířek pod zuby a druhý jí drží za krk a tiskne jedové váčky. Jed je jemně nažloutlý a okamžitě putuje do laboratoře.

Bravurní práce ošetřovatelů přihlížejí oceňují potleskem. Jeden z mužů už má hadí uštknutí za sebou a i když dostal okamžitě protijed, přišel o prst. To ho ale neodradilo od další práce na hadí farmě. A taky od předvádění hadů na speciální show - ukazoval odchyt korálovce, chřestýše,kobry i mamby černé.

Na farmě je k vidění také hadí expozice, kde se můžete dozvědět nejenom úžasné perličky z hadího světa,ale i to, jak se chovat, když někoho had opravdu uštkne.

„Zapomeňte na filmové triky v podobě vycucávání jedu z rány - stačí ránu omýt vodou, zakrýt obvazem a znehybnit dlahou, jako byste ošetřovali zlomeninu. Postižený by měl zůstat v klidu a měl by se hodně rychle dostat do nemocnice, kde mu dají sérum, které vyrobili právě tady na hadí farmě v thajském Bangkoku“ píše se na jedné z informačních tabulí.

Když se pak vydáte k teráriím, uvidíte desítky hadů, které lze spatřit jen a jen v Thajsku a nikde jinde. Proto sem míří stovky chovatelů hadů z celého světa,aby ulovili zajímavý snímek hada, kterého ještě nafoceného nemají.

Jako například pan Jack z Austrálie. Pro něj to prý není jen hobby. „Je to můj život. Víte, někteří lidé hady nemusí, přitom se podívejte na ty barvy, kterými hýří - brčálově zelená, žlutá, červená. Jsou krásní. A víte, že jsou to velmi staří tvorové? Na Zemi se objevili už před 150 milióny lety jako ještěři, kteří postupně ztráceli nohy. Zažili oddělování a opětovné spojování kontinentů, stěhování na ostrovy na vyvrácených kmenech unášených mořskými proudy - jsou hodně zajímaví a když o nich budou lidé vědět víc, nebudou se jich ani bát.“ svěřuje se milovník hadů.

Spustit audio