30. června  2013 v 22:05  rubrika: Zprávy

Odoardo Focherini – první blahoslavený nositel titulu Spravedlivý mezi národy

Odoardo Focherini při projevu do rozhlasu - Foto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Odoardo Focherini při projevu do rozhlasuFoto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Vatikán už blahořečil řadu lidí, ale nyní se mezi nimi poprvé ocitl křesťan, kterému se dostalo i obzvláštní pocty v Izraeli. Na cestu k svatořečení se vydal Ital, který je nositelem titulu Spravedlivý mezi národy.

V těchto dnech byl v Itálii blahořečen novinář Odoardo Focherini, který za druhé světové války položil vlastní život za záchranu Židů. Římskokatolická církev ho v jeho rodném městě Carpi v severní Itálii prohlásila za blahoslaveného mučedníka. Příslušné dokumenty k zahájení procesu blahořečení předložila diecése v Carpi v roce 1996 a loni v květnu je podepsal tehdejší papež Benedikt XVI.  

Odoardo Focherini v roce 1930 - Foto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Odoardo Focherini v roce 1930Foto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Odoardo Focherini pracoval za války jako novinář pro deník L’Avvenire v Boloni. Janovský biskup tehdy poprosil jeho šéfredaktora, zda by nepomohl k útěku jistým polským Židům, a ten nebezpečný úkol svěřil Focherinimu.  

Novinář se zapojil do tajné sítě, která vyráběla falešné dokumenty, a osobně pak pronásledované Židy doprovázel na švýcarské hranice. Zpráva o naději na cestu k záchraně se mezi židovskými uprchlíky brzy rozšířila a Focherini v ilegální aktivitě pokračoval. Zachránil před smrtí více než sto Židů, než byl prozrazen a v březnu 1944 zatčen italskými fašisty. Ti měli v rukou jeho dopis, v němž Focherini píše, že Židům pomáhá „nikoli pro peníze, ale z čistého křesťanského milosrdenství“.  

Deska se jménem Odoarda Focheriniho v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě (1995) - Foto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Deska se jménem Odoarda Focheriniho v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě (1995)Foto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Dopis se mu stal osudným. Z věznice v Boloni ho fašisté poslali do italského koncentračního tábora v Carpi a pak v Bolzanu a nakonec do německého tábora Flossenbürg. V prosinci téhož roku ve flossenbürském pobočném táboře Hersbruck zemřel na otravu krve po poranění nohy. Bylo mu teprve 37 let a zůstalo po něm sedm dětí.  

Deset let po válce udělila italská židovská obec jeho rodině zlatou pamětní medaili, ale nejvyšší pocta přišla v roce 1969. Izraelský památník obětem holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě prohlásil Focheriniho za „spravedlivého mezi národy“ a stejným titulem poctil kněze Danteho Salu, který Focherinimu pomáhal Židy do Švýcarska převádět. Také Italská republika před šesti lety Focheriniho poctila vyznamenáním Za občanskou statečnost.  

Odoardo Focherini s dětmi v roce 1935 - Foto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Odoardo Focherini s dětmi v roce 1935Foto:  Odoardo Focherini - Testimone della Carità

Focherini je vůbec prvním blahoslaveným, který je zároveň nositelem titulu Spravedlivý mezi národy, jenž se uděluje lidem nežidovského původu za záchranu Židů za holocaustu. Zároveň je i prvním blahoslaveným křesťanem, který kvůli záchraně Židů zemřel, a také vůbec prvním novinářem. 

 

Odoardo Focherini – první blahoslavený nositel titulu Spravedlivý mezi národy

Vložit na svůj web

Pořad: Doteky víry  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 22:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas