Varhany v pražské Jubilejní synagoze se dočkaly opravy

12. únor 2017

Mohutný zvuk teď mají varhany v pražské Jubilejní neboli Jeruzalémské synagoze. Nebylo tomu tak ale vždycky. Jsou jednou z mnoha památek, které u nás během komunistického režimu zchátraly. Velkou část škody se už ale povedlo napravit

Synagoga byla otevřená v roce 1906 a varhany v ní byly naplánované od samého počátku. Stavěl je pražský varhanář Štěpán Emanuel Petr, říká současný varhaník jeruzalémské synagogy Václav Peter:

„Tyto varhany zazněly už při otevření synagogy a celou tu dobu až do druhé světové války tam existoval sbor, sólisté, varhaník a zpívalo se a hrálo na svátky, ranní bohoslužby a tak podobně.“

Jubilejní synagoga v Jeruzalémské ulici v Praze

Varhany při tom nejsou tradičním vybavením ortodoxních synagog:

„Takhle: kdybychom věděli, zda byly varhany v Jeruzalémském chrámu, tak možná by byly už dlouhá léta i varhany v synagoze.“

Do synagog se varhany dostávají až v 19. století, tedy právě v době, kdy se začala plánovat stavba synagogy v Jeruzalémské ulici v Praze. Zdejší varhany sloužily v podstatě až do sedmdesátých let minulého století. K úpravám na nich došlo po změně elektrického napětí. Protože nebylo moc přáno, aby varhany hodně zněly, tak se tam dal jen malý motor, vysvětluje Václav Peter:

„To co jsem tam slyšel ještě zhruba v 70. letech, kdy dnešní regenschori a varhaník v katedrále sv. Víta Josef Kšica, který tam hrál a kterého jsem tam tehdy právě já slyšel poprvé před Jom Kippurem – Dnem smíření, hrál tam Kol nidrej a doprovázel pana Bluma. Byly to varhany, které měly jen malý zvuk, nedalo se použít moc rejstříků, protože jakmile se zahrál akord, tak během dvou vteřin byl okamžitě zvuk pryč, protože měch nestačil.“

V sedmdesátých letech ale přestaly být používány.

„Jak zub času je neúprosný – počasí, teplo, vlhko, sucho – a tak se stalo, že tyto varhany byly de facto umlčeny.“

Varhany v pražské Jubilejní synagoze v Jeruzalémské ulici

A tak se kolem roku 2010 rozjela akce na jejich záchranu. Obec pořídila to nejdůležitější:

„To znamená nové vzduchové čerpadlo, velice silné, aby bylo schopné ty varhany vůbec utáhnout. A pak jsme zjišťovali ty závady, které by bylo možné odstranit a uvést ty varhany znovu do života. Pochopitelně kdyby se takovýto nástroj měl skutečně opravit tak, abychom s ním byli stoprocentně spokojeni a byl nádherný zvuk, je to, jako kdybychom renovovali starý závodní automobil a potřebovali bychom na to mnoho milionů. A v současné době je to samozřejmě na tyto záležitosti velice obtížné. Ale podařilo se nám alespoň metodou postupného opravování dát ty varhany do takového stavu, že v roce 2013 jsme zahájili první cyklus varhanních koncertů. A od té doby pořádáme každý rok tento cyklus šesti koncertů.“

Říká varhaník Jeruzalémské synagog Václav Petr s tím, že k liturgii se v současné době nepoužívají.

Spustit audio