9. prosince  2015 v 11:31  rubrika: Bulletin

Jazzový seminář pro umělecké školy

Jazzový seminář pro umělecké školy - Foto: Nakladatelství ČRo

Jazzový seminář pro umělecké školyFoto: Nakladatelství ČRo

Již téměř patnáct let trvá spolupráce mezi hudebním nakladatelstvím Českého rozhlasu a uměleckým školstvím, zejména s Asociací základních uměleckých škol. Díky této spolupráci vznikla v nakladatelství např. Edice ZUŠ, která dává prostor i podnětům asociace či samotných pedagogů. Výsledkem je rozšiřování instruktivního katalogu nakladatelství ČRo a nárůst společných projektů, jako jsou prezentace not nebo různé hudební semináře, kterých se pravidelně účastní pedagogové i žáci z celé republiky.

Prozatím poslední seminář, určený všem příznivcům hry na klavír, se konal koncem listopadu v sále ZUŠ Taussigova (Praha 8) v souvislosti s prezentací nejnovější publikace Milana Dvořáka z produkce hudebního nakladatelství ČRo - třetího dílu Klavírních jazzových minietud s podtitulem „trochu jinak“. 

Na semináři vystoupilo celkem 21 žáků základních uměleckých škol v ČR, posluchači pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka a Konzervatoře pro nevidomé a slabozraké Jana Deyla, kteří předvedli skladby z tohoto nejnovějšího alba. 

Pro ty, kteří se nemohli semináře doprovázeného výkladem autora k provedení jeho skladeb zúčastnit osobně, bylo vůbec poprvé umožněno sledovat seminář v přímém video přenosu prostřednictvím YouTube. Tímto byl program zpřístupněn nejen více lidem, ale jak napsal jeden divák z Velké Británie: "... každý, kdo bude hrát tyto etudy někdy později, se bude moci podívat na YouTube na komentář autora k dané etudě - kéž by takových videí bylo víc". 

Záštitu nad novou publikací převzal pianista a skladatel Martin Kratochvíl, který s Milanem Dvořákem na konci setkání předvedl bluesovou improvizaci na dva klavíry. 

Na závěr albu požehnal evangelický farář Miloš Rejchrt. 

Odkaz na záznam semináře 27. listopadu 2015: https://www.youtube.com/watch?v=v2OWWaNDac4 

Autor:  Jiří Dohnal, Eva Vítková
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas