Nejnovější film Agnieszky Holland V temnotě přijde 15. listopadu do českých kin

Nejnovější snímek polské režisérky Agnieszky Holland V temnotě nominovaný na cenu Americké filmové akademie Oskar za nejlepší cizojazyčný film a ověnčený řadou prestižních cen nejen v Polsku, ale po celém světě, přijde 15. listopadu do českých kin.

Drama bylo natočeno podle skutečných událostí, které se odehrály v nacisty okupovaném Lvově (tehdy Polsko, nyní Ukrajina). Leopold Socha, malý polský zlodějíček a zároveň údržbář místních kanalizací, schová za peníze v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří se snaží uniknout likvidaci lvovského ghetta.

Zpočátku je hlavním Leopoldovým motivem cynická snaha vydělat, postupně ale vzniká mezi ním a skupinou zvláštní pouto, které se s každou novou dramatickou událostí v podzemí prohlubuje. Když skupině dojdou peníze, Leopold vidí, že je nemůže opustit a skrývá její členy dále, za což jemu i celé jeho rodině hrozí smrt....

„Film diváka díky skvělé režii a kameře doslova vtahuje nejen do tmavého lvovského podzemí, ale i do tohoto výjimečného příběhu mužů, žen a dětí, kteří se čtrnáct měsíců snaží v atmosféře neustále vzrůstajícího nebezpečí vyhnout smrti,“ říká Richard Němec z distribuční společnosti Verbascum Imago. Agnieszka Holland kladla při vzniku filmu velký důraz na realitu, vyhýbala se klišé o holocaustu, což se jednoznačně vyplatilo.

„Jedná se o poctivý snímek ´ze staré školy´, který diváky svou reálností a pravdivostí hned vtáhne do atmosféry neobvyklého tísnivého prostředí podzemí. Snímek se navíc vymyká obvyklým hollywoodským schématům, ve kterých jsou pouze dobré a pouze špatné postavy. Zde mají hrdinové obě stránky, o to jsou ale lidštější, působivější a nám bližší,“ dodává.

Veřejná premiéra za účasti režisérky proběhne 14. listopadu v 18:30 hod ve Španělské synagoze Židovského muzea v Praze a bude zároveň zakončením celoročního projektu Polská sezóna, který pořádá Židovské muzeum v Praze a Polský institut za podpory Česko-polského fóra. Cyklus českému publiku přibližuje historii polských Židů i současné židovské umění formou přednášek, filmových projekcí nebo koncertů.

Premiéra filmu V temnotě je rovněž připomínkou dvou významných výročí spojených s letošním podzimem: 70. výročí vzniku varšavské Rady pomoci Židům Žegota, jediné podobné instituce v Evropě okupované nacistickým Německem, a 70. výročí „zprávy Karského“ – první podrobné zprávy o holocaustu, jejímž autorem byl kurýr polské exilové vlády. Vstupenky na tuto premiéru je možné zakoupit v pokladně Španělské synagogy nebo na www.ticketstream.cz.

Anglický trailer: http://www.youtube.com/watch?v=nb2TyPfxaQU
Více informací na: www.kinobox.cz/vtemnote a http://indarknessfilm.com.