Nevybuchlá bomba na Maltě: Zachránila sabotáž plzeňských dělníků věřící?

29. duben 2015

Když střechou katedrály Mosta Dome na Maltě propadla německá bomba, nevybuchla. Zachránila ukryté věřící náhoda, zázrak nebo sabotáž škodováckých dělníků?

V maltském městě Mosta stojí impozantní kostel. Jeho kupole je 60 m vysoká a měří 52 m v průměru. Uvnitř obrovského prostoru není jediný podpůrný sloup. Působivá je i výzdoba chrámu. Průvodci tady turisty upozorňují na stále viditelnou opravenou díru v kopuli, kudy v dubnu 1942 prolétla dovnitř německá bomba.

„V kostele byla právě mše, 300 lidí se modlilo za mír. A když bomba spadla, všichni vyběhli ven. Mezi nimi i mí dva bratři. A naštěstí se nic nestalo. Tak si všichni lidé v Mostě stále myslí, že to byl zázrak,“ říká paní Anna Mendes Cordeiro.

Podle legendy, která se vypráví, měl v bombě být místo výbušniny písek. Z bomby se kromě písku měl vysypat i vzkaz dělníků z plzeňské Škodovky, kteří bombu vyráběli a svojí sabotáží Malťany zachránili.

Mosta Dome - kopie nevybuchlé bomby

„Tuším, že poprvé jsem tam byla s první návštěvou, která sem přijela poté, co jsem začala žít na Maltě. Dozvěděla jsem se v průvodci, že v Mosta Dome mají bombu z druhé světové války, kterou vyrobili v plzeňské Škodovce,“ říkají Češky Lucie a Eliška, které na Maltě žijí.

„Fakt je, že bomba nevybuchla. Nevím, jestli to byla imitace nebo ne. Vím od ostatních, že přijela pyrotechnická jednotka, britští vojáci, bombu odvezli a nechali explodovat na bezpečném místě. Pro lidi je to zázrak, že bomba nevybuchla,“ potvrzuje kněz Albert Buhagiar. Podle jiných zdrojů vojáci bombu shodili do moře.

O zásluhách českých dělníků nikdo nemluví, kromě Lucie a Elišky, zná českou verzi nevybuchlé bomby jen Malťan, který v kostele prodává suvenýry, ten ji ale rozhodně odmítá a, nejspíš unaven dotazy českých turistů, se mnou na toto téma vůbec nechce mluvit. Tak si ani nemohu ověřit, jestli u vystavené repliky bomby byl kdysi opravdu papírek se vzkazem od plzeňských dělníků, nalezený údajně uvnitř nevybuchlé bomby.

„Jeden z mých bratrů říkával, že pravděpodobně to tehdy musela být sabotáž. To je jeho verze, neříkám vám nic oficiálního. Mohla to být sabotáž těch, kdo bomby vyráběli,“ potvrzuje ale paní Cordeiro.

Chrám Mosta Dome na Maltě

Také maltský historik George Cassara chce důkazy. „Je těžké přijít na to, co se stalo, protože lidé už nežijí. Ani bomba už neexistuje. Nemohu říct, že by se to nemohlo tak stát, ale nelze to dokázat. Nejsou žadné psané dokumenty. Byla bomba plná písku? Byli Němci tak hloupí, že to akceptovali? Neříkám, že ne. Ale nedokážeme to.

„Bomba v sakristii je replika, není to dokonce ani německá bomba, je to britská bomba, ale je velmi podobná té, která sem spadla,“ dodává dr. Cassar a přiznává, že o možném českém původu nevybuchlé bomby slyší poprvé. Napíše prý o tom do místních novin, protože Malťané se rádi dozvídají něco nového a zajímavého. To ale neznamená, že by přestali věřit tomu, že dóm zachránila jeho patronka Panna Marie.

autor: jas
Spustit audio