O židovské komunitě v Šanghaji

17. srpen 2008

Před několika měsíci se v čínské Šanghaji konala po 60 letech první svatba. Nevěstou byla dcera hlavy zdejší komunity, marockého obchodníka Maurice Ohana, která s rodinou žije ve městě posledních deset let, manželem obchodník Denis Gigah. Svatbě, jíž se zúčastnilo na 250 hostů, předcházela nelehká jednání s čínskou vládou. Židovský svatební obřad v Šanghaji byl událostí, která přitáhla pozornost médií k místní židovské komunitě.

Kolik žije v Číně Židů, není známo, protože na rozdíl od čínských muslimů nebyli uznáni jako národnost a judaismus nepatří mezi ústavou uznaná náboženství. Žádné statistiky o židovské populaci tudíž neexistují. Zprávy o obnově čínského židovství se objevují hlavně v souvislosti s návštěvami bývalých obyvatel šanghajského cizineckého ghetta a jejich potomků, kteří investovali do rekonstrukce synagog.

V Šanghaji byly rekonstruovány dvě z původních sedmi, ovšem synagoga nazvaná Ohel Moše neboli Mojžíšův stan slouží spíše jako muzeum. Synagoga Ohel Rachel čili Ráchelin stan se sporadicky začala používat od září 1999 a bývá otevřena jen během největších židovských svátků. Jinak se obřady odehrávají v domácnostech.

Osud ghetta v Šanghaji představuje zajímavou kapitolku válečných dějin. Do Šanghaje tehdy dorazilo mnoho Židů z Evropy, včetně několika z Čech. Díky japonské benevolenci a čínským milodarům tam přežili válku a poté se rozprchli po světě.

Dnešní šanghajský rabín Greenberg přijel do Číny z New Yorku po návštěvě prezidenta Billa Clintona v Číně roku 1998. Newyorští Židé také darovali šanghajské synagoze Tóru. Starý cizinecký židovský hřbitov byl před pár lety opět rekonstruován, zachované náhrobky byly ošetřeny a soustředěny na jedno místo na předměstí Šanghaje. Jsou na nich nápisy v jidiš, němčině, ruštině i čínštině.

Židé v Šanghaji při studiu Tóry

Tradiční oblast čínských Židů se nachází kolem starého hlavního města Kchaj-feng, ale je výrazně počínštěná. Nicméně v poslední době bylo místním Židům dopřáno dát o sobě vědět stejně jako oficiálním menšinám. Židovské dějiny a tradice Židů v Číně se zkoumají a přednášejí na místních vysokých školách. Některé staré rody, hlásící se k židovským kořenům, se dnes opět vracejí k odkazu předků.

autor: Pavel Urban
Spustit audio