Ochlupení bližní

1. říjen 2011

Čím vším jsou pro nás zvířata a čím jsme naopak my pro ně? O vztazích lidí a zvířat píše Stanislav Komárek.

Nová kniha biologa, úspěšného esejisty a profesora Univerzity Karlovy Stanislava Komárka Ochlupení bližní, vydaná nakladatelstvím Academia, rozebírá téma vztahů mezi lidmi a zvířaty ze všech možných i nemožných úhlů pohledu, které vás mnohdy překvapí a někdy možná i šokují.

Nebo už jste snad uvažovali o venkovské zabíjačce jako o „totemické hostině“, spjaté s obětí bytosti podobné člověku? Napadlo vás, že pohádka, ve které vlk ukrytý pod peřinou číhá na Červenou Karkulku, může mít erotický podtext? Souhlasili byste s tvrzením, že za úspěchem zoologických zahrad stojí lidský voyerismus – touha zírat na jiné bytosti a sdílet s nimi jejich radosti a slasti, tak podobné těm našim?

V knize Stanislava Komárka se dočtete, jak se svět zvířat odráží v zrcadle našeho vnímání a jak se úhel tohoto odrazu proměňoval v čase i nejrůznějších lidských kulturách. Dozvíte se, že zvířata mohou být pro člověka posvátná i nečistá, mohou být oběťmi bohům i chodícími konzervami, stejně jako nepostradatelnými pomocníky, domácími mazlíčky a dokonce předměty sexuální vazby. Nechybí kapitoly o domestikaci a také o ochraně zvířat se všemi jejími zákruty, které se točí třeba kolem vědeckých laboratoří, jatek nebo velkochovů.

Ochlupení bližní

Nakonec si spolu s autorem můžete položit otázku – jsme či nejsme jako oni? Čím se vlastně od zvířat, našich „ochlupených bližních“, lišíme? Každý čtenář si tu svou odpověď nakonec jistě najde.

KOMÁREK, Stanislav: Ochlupení bližní : Zvířata v kulturních kontextech. Praha: Academia, 2011. ISBN 978-80-200-1904-2.

Knihu Stanislava Komárka Ochlupení bližní můžete vyhrát v soutěži Planetária.

autor: frv
Spustit audio