Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

O projektu

Miroslav Bobek  26.03.2009
Moja - Autor:Khalil Baalbaki
Moja
Autor:   Khalil Baalbaki  

Na přelomu let 2005 a 2006 jsme v Českém rozhlase připravili neobvyklou reality show. Nazvali jsme ji Odhalení (The Revealed) a reagovali jsme jí na boom kontejnerových reality show typu Big Brother či VyVolení. V naší "trochu jiné reality show" byli také "soutěžící" uzavřeni ve "vile". Šlo však o rodinu goril nížinných v pražské zoo. 

Richarda, Shindu, Kijivu, Moju a posléze také Kambu nepřetržitě snímalo mnoho kamer. Kromě internetového přímého přenosu i dalších internetových výstupů a rozhlasového vysílání byl každý den připravován televizní sestřih z dění ve "vile" a probíhalo hlasování veřejnosti, na jehož základě byl posléze vyhlášen vítěz reality show (vyhrál 12 melounů).

Ilustrační foto - Autor:Khalil Baalbaki
Ilustrační foto
Autor:   Khalil Baalbaki  

Záměrem projektu ovšem zdaleka nebylo jen z odstupu nahlédnout na v té době módní televizní formát. Zejména šlo o to konfrontovat chování goril s chováním lidí. Dalším cílem bylo přinést relevantní informace o lidoopech a přispět k jejich ochraně. A nepředpokládaně se podařilo získat také velmi cenný materiál pro vědecký výzkum.

Kniha Trochu jiná reality show - Autor:Khalil Baalbaki
Kniha Trochu jiná reality show
Autor:   Khalil Baalbaki  

Odhalení vzbudilo v České republice velký zájem médií i veřejnosti. Ostatně právě tento zájem byl hlavní příčinou, proč jsme v projektu pokračovali i po skončení "trochu jiné reality show". Kamery, které máme umístěné v pavilonu goril, už dávno ovládají přes internet dobrovolnice...

Gorily z pražské zoo se staly celebritami, za nimiž proudí davy návštěvníků a projektu Odhalení se dostalo řady ocenění, např. stejnojmenné 2DVD bylo oceněno "divokým Oscarem" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu.

Kromě zmíněného DVD vzniklo i jeho pokračování, vyšla kniha o projektu a rovněž knihy gorilích pohádek a říkanek . Logo Odhalení se dostalo například i na spodní prádlo. Výtěžek z těchto aktivit je určen na podporu ochrany goril nížinných ve volné přírodě. Finančně jsme podpořili záchrannou stanici v kamerunském Limbe, do kamerunských škol jsme koncem roku 2008 s velkým úspěchem distribuovali knihu gorilích pohádek apod.

Autor pohádek Miroslav Bobek v obležení afrických dětí - Autor:Jana Jirátová
Autor pohádek Miroslav Bobek v obležení afrických dětí
Autor:   Jana Jirátová  

V roce 2009 se v rámci projektu Odhalení budeme ještě výrazněji orientovat na ochranu goril nížinných ve volné přírodě. Stali jsme se partnerem The Year of the Gorilla, vyhlášeného UNEP a WAZA, a navázali jsme spolupráci s Richardem Leakeym a wildlifedirect.org . A tak třebaže ani nyní neopustíme gorilí rodinu z pražské zoologické zahrady a internetový přímý přenos bude pokračovat, hlavní náplní projektu bude přinášet informace o gorilách v Africe, o prostředí, ve kterém žijí, ochraně africké přírody a všech dalších souvislostech. Současně pokračujeme ve shromažďování prostředků na naše sbírkové konto a na nejbližší dobu připravujeme další osvětové aktivity orientované zejména na africké děti.

Základní tým Odhalení

Autor a vedoucí projektu: Miroslav Bobek
Rozhlasový redaktor a koordinátor afrických aktivit: Jana Jirátová
Fotograf a kameraman: Khalil Baalbaki
Marketingový a PR manažer: Jana Kubáňová
Produkční: Klára Janečková, Kristýna Richterová
Internetový specialista: Jiří Malina, Petr Kudela, Marek Vybíral
Scénárista a dramaturg: Radomír Šofr
Technický specialista a střihač: Petr Slavík
Střihač: Sergej Kondakov
Grafik: Marek Václavík
Redaktor internetových stránek: Zuzana Šmejkalová
Ekonom: Pavel Svoboda


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: O projektu

VÍCE K TÉMATU

Panoráma Dzanga Bai, Středoafrická republika

Sloni v Dzanga Bai - Autor:Miroslav Bobek

V tropických deštných lesích střední Afriky se nacházejí "bai" - mýtiny, na něž vycházejí pralesní sloni, gorily, různé druhy antilop a buvoli. Jednu z těchto mýtin si můžete prohlédnout na našem panorámatu.  

Plné znění

Twiggs

Twiggs - Autor:Limbe Wildlife Centre

16.11.2009 Twiggs se narodila ve volné přírodě kdesi v Kamerunu okolo roku 1997. Jako mládě byla spolu s další gorilí samičkou Brighter propašována do Nigérie, kde měla být prodána na místním trhu domácích mazlíčků.  

Plné znění

Pitchou

Pitchou - Autor:Archiv Limbe Wildlife Center

09.11.2009 Pitchou jako malé mládě přinesli na prodej do hotelu Ilomba v Kribi poté, co jí lovci zabili matku. Po třech dnech se majitelé hotelu nemohli déle dívat na její utrpení a darovali ji centru ochrany přírody v Limbe.  

Plné znění

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas