Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Míčové hry v Limbe

Radek Šofr  28.04.2009
Arno - Autor:Miroslav Bobek
Arno
Autor:   Miroslav Bobek  

Původně mělo jít o jednoduchý etologický pokus, uskutečněný v rámci natáčení a vysílání přímého internetového přenosu z Limbe Wildlife Centre v Kamerunu. 

Výchozí záměr byl tento: členové naší expedice podají do venkovního gorilího výběhu míč a meloun srovnatelné velikosti a barvy. Všichni jsme očekávali situaci obdobnou, jakou známe z našeho pražského pavilonu - tedy, že melounu se zmocní dominantní stříbrohřbetý samec Arno, a dokud to neuzná za vhodné on sám, s nikým se nebude dělit. Jenže předpoklad je jedna věc a samotný průběh události věc druhá. Arno se vůbec nehnal za melounem a bez zaváhání si pro sebe ukořistil míč. Věděl, že nejde o potravu, protože k míči nijak nečuchal ani se ho nesnažil ochutnat ústy. Naopak začal po celém prostoru běhat s míčem jako utržený ze řetězu. Dal nám tím jasně najevo, že pro něj není bytostně důležitá jen strava, ale také hra. Dokonce tak důležitá, že kvůli hře obětuje kořist ve formě nadstandardní lahůdky. To je další znak a důkaz toho, jak jsou lidoopi blízcí a příbuzní nám lidem.

A je velmi zajímavé pozorovat hru Arna s míčem. Zdá se, že tento dominantní samec chce vyprovokovat ostatní členy skupiny, aby se mu stavěli do cesty a zkoušeli mu míč odebrat. Sám si pak vychutnává svoji schopnost odolat těmto atakům a udržet míč ve svém náručí. Arno tuto hru jistě neokoukal od lidí. Musel tato jednoduchá pravidla vymyslet a stanovit sám. A nás může překvapovat jen to, jak se tato pravidla nápadně podobají našemu lidskému rugby. Samozřejmě, gorilám chyběly branky, tedy nějaký hmatatelný cíl hry. Ani si přesně nestanovily družstva, vlastně Arno hrál sám proti komukoliv, kdo se mu nabídl. Je však patrné, že Arno používal velmi podobné kličky, úhyby, a držení míče, jaké známe z našeho lidského rugby. Zdá se, že šlo o jakýsi prototyp hry společné nám všem primátům, kterou jsme my lidé později jenom trochu promysleli.
Vychutnejte si nekomentované video přiložené k tomuto článku. A fanděte gorilám! 

Arno a míč


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Odhalení z Afriky

VÍCE K TÉMATU

Panoráma Dzanga Bai, Středoafrická republika

Sloni v Dzanga Bai - Autor:Miroslav Bobek

V tropických deštných lesích střední Afriky se nacházejí "bai" - mýtiny, na něž vycházejí pralesní sloni, gorily, různé druhy antilop a buvoli. Jednu z těchto mýtin si můžete prohlédnout na našem panorámatu.  

Plné znění

Twiggs

Twiggs - Autor:Limbe Wildlife Centre

16.11.2009 Twiggs se narodila ve volné přírodě kdesi v Kamerunu okolo roku 1997. Jako mládě byla spolu s další gorilí samičkou Brighter propašována do Nigérie, kde měla být prodána na místním trhu domácích mazlíčků.  

Plné znění

Pitchou

Pitchou - Autor:Archiv Limbe Wildlife Center

09.11.2009 Pitchou jako malé mládě přinesli na prodej do hotelu Ilomba v Kribi poté, co jí lovci zabili matku. Po třech dnech se majitelé hotelu nemohli déle dívat na její utrpení a darovali ji centru ochrany přírody v Limbe.  

Plné znění

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas