Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Hravá Adjibolo

Jana Jirátová  30.04.2009
Adjibolo - Autor:Khalil Baalbaki
Adjibolo
Autor:   Khalil Baalbaki  

Příběh malé Adjibolo, nejmladší gorilí samičky z Limbe Wildlife Centre, jsme Vám již přiblížili společně s osudy dalších členů malého výběhu. Konečně si ji ale můžete detailně prohlédnout. Ze záběrů, které jsme dovezli z Afriky, jsme pro Vás připravili krátké video. A je na nich evidentní, že přes svůj tragický osud se má Adjibolo čile k světu! 

Adjibolo je mládě gorily nížinné, jehož příběh je - jak říká Simone de Vries, manažerka LWC - vzorový. Téměř stejný osud potká skoro všechny gorily, které skončí v záchranné stanici. Adjibolo se narodila ve skupině volně žijících goril. První rok svého života vyrůstala s jedinci svého druhu. Poté ji do života zasáhli pytláci, kteří vyvraždili celou její rodinu. Ona - jakožto teprve roční mládě - nebyla vhodná na maso, a tak ji pytláci zajali a rozhodli se ji prodat na černém trhu. Roztomilá gorilka mohla lehko skončit jako domácí mazlíček, naštěstí si jí na trhu všiml vysloužilý úředník ministerstva zemědělství. Za pomoci ochranářů a veterinářů Adjibolo zabavil a nechal ji převézt do záchranné stanice. V Limbe Wildlife Centre se mládě zotavilo ze špatného zdravotního stavu, a dokonce získalo i novou gorilí rodinu.

V průběhu našeho internetového přenosu, který jsme odvysílali z Limbe Wildlife Centre, byla Adjibolo velmi pozorná - téměř pořád byla v blízkosti oplocení a čekala, co se bude dít. Ve chvíli, kdy jsme do výběhu umístili melouny, okamžitě se po nich vrhla. Byla to také ona, kdo se asi nejlépe vypořádal (a nejdéle zabavil) s medovými balíčky - tedy s medem zabaleným do listů papáji, které jsme pro ztížení úkolu omotali provázkem. Na sladkosti má zkrátka mládě "čuch"!

Většinu času tráví Adjibolo po boku samice Abbey, která se stala její náhradní matkou a vlastně i parťákem na hraní. A když se Abbey zrovna nechce dovádět, vystačí si Adjibolo sama. Cokoliv se jí připlete do ruky, hned využije ke hře - ať už to je kus trávy, kámen nebo třeba stará plastová flaška. Jen míč, který jsme do výběhu umístili spolu s melouny, jí nic neříkal. Možná proto, že s ním tak zběsile řádil vůdčí samec skupiny Arno.

O šikovnosti a hravosti dvouleté gorilí samičky z Limbe se můžete přesvědčit sami... 

Hravá Adjibolo


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Odhalení z Afriky

VÍCE K TÉMATU

Panoráma Dzanga Bai, Středoafrická republika

Sloni v Dzanga Bai - Autor:Miroslav Bobek

V tropických deštných lesích střední Afriky se nacházejí "bai" - mýtiny, na něž vycházejí pralesní sloni, gorily, různé druhy antilop a buvoli. Jednu z těchto mýtin si můžete prohlédnout na našem panorámatu.  

Plné znění

Twiggs

Twiggs - Autor:Limbe Wildlife Centre

16.11.2009 Twiggs se narodila ve volné přírodě kdesi v Kamerunu okolo roku 1997. Jako mládě byla spolu s další gorilí samičkou Brighter propašována do Nigérie, kde měla být prodána na místním trhu domácích mazlíčků.  

Plné znění

Pitchou

Pitchou - Autor:Archiv Limbe Wildlife Center

09.11.2009 Pitchou jako malé mládě přinesli na prodej do hotelu Ilomba v Kribi poté, co jí lovci zabili matku. Po třech dnech se majitelé hotelu nemohli déle dívat na její utrpení a darovali ji centru ochrany přírody v Limbe.  

Plné znění

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas