Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Pár slov o Odhalení

Radek Šofr  07.04.2010 11:32
Kijivu - Autor:Khalil Baalbaki
Kijivu
Autor:   Khalil Baalbaki  

Odhalení bylo dosud nejúspěšnějším multimediálním projektem Českého rozhlasu. Jeho základním obsahem bylo nepřetržité sledování rodinné skupiny goril nížinných žijící v pražské zoologické zahradě, a to prostřednictvím webových a televizních kamer. 

Projekt vznikl na podzim roku 2005 jako parodie na tehdy masivní vlnu „vilových“ reality show, které se objevily v českých komerčních televizích. Díky své humorné nadsázce a obsahovým paralelám (život v malém interiéru odděleném od okolního světa, SMS hlasování o vítězi, cena 12 melounů pro vítěze apod.) si Odhalení velmi rychle získalo popularitu a oblibu.

Štáb Odhalení při natáčení - Autor:Zuzana Šmejkalová
Štáb Odhalení při natáčení
Autor:   Zuzana Šmejkalová  

Projekt ovšem brzy opustil podobu pouhé parodie na reality show a začal se systematicky věnovat dalším, mnohem důležitějším cílům jako byla popularizace vědeckého poznání o lidoopech, provádění jednoduchých etologických experimentů, předávání dosažených výsledků a získaných záběrů vědecké obci k odborné interpretaci a v neposlední řadě také podpora záchrany volně žijících goril nížinných v africké divočině. To vše se ovšem naplňovalo při zachování divácké atraktivity a hlavně formou přístupnou jak dětem tak dospělým.

Odhalení byl projekt v pravém slova multimediální. Měl svoji televizní část ve formě pravidelných televizních pořadů vysílaných Českou televizí, měl svoji část webovou ve formě nepřetržitého internetového videopřenosu a pravidelných rozvíjejících článků, část rozhlasovou v podobě periodických reportáží na vědecko-popularizační stanici Český rozhlas Leonardo a část literární, která se naplnila vydáním několika knih. Díky své důsledné multimediálnosti a samozřejmě díky originálnosti myšlenky i preciznosti provedení obdrželo Odhalení prestižní ocenění – Zlatou pandu (tzv. Divokého Oscara) za nejlepší interaktivní projekt roku 2006 na Wildscreen festival v anglickém Bristolu.

Malá Moja - Autor:Khalil Baalbaki
Malá Moja
Autor:   Khalil Baalbaki  

Projekt Odhalení byl důsledně neziskový a veškeré výnosy z SMS hlasování či z prodeje knih, DVD a dárkových předmětů se věnovaly výhradně na pomoc při záchraně volně žijících goril v Africe. Naplňoval tak myšlenku, že gorily žijící v zajetí mohou účinně pomáhat svým soukmenovcům v ohroženém přírodním prostředí.

Odhalení kolem sebe soustředilo zcela neformální, ale o to akceschopnější komunitu příznivců, kteří posléze napomáhali zajišťovat přenos z pavilonu obsluhováním webových kamer či obohacovat stránky svými blogy.

Nejdůležitějšími mezníky projektu Odhalení jsou:

- spuštění projektu 7.11.2005
- sledování příchodu nové samice Kamby a jejího začlenění do hierarchicky stabilizované rodinné skupiny v prosinci 2005
- zabřeznutí dvou samic na sklonku léta 2006
- získání mezinárodního prestižního ocenění Zlatá panda v říjnu 2006
- sledování nevydařeného porodu samice Kamby s mrtvě narozeným mládětem v dubnu 2007
- sledování úspěšného porodu samice Kijivu v květnu 2007
- ukončení nepřetržitého videopřenosu z gorilího pavilonu na internetových stránkách Českého rozhlasu 31.3.2010


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Projekt

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas