Olomoucká zoo se může pochlubit mládětem lamy vikuni

Jedním z posledních mláďat, které se v olomoucké zoo ještě do konce letošního roku narodilo, je sameček lamy vikuni. Jeho porod mohli v neděli odpoledne pozorovat návštěvníci takřka v přímém přenosu.

Brzy po narození se mládě postavilo na nohy a do hodiny již za pozornosti všech členů stáda čile pobíhalo po výběhu. Chovatele v zoo by více potěšilo, kdyby nový přírůstek byl samička, ale jako již po třetí, je to opět kluk!

Lamy vikuně chová olomoucká zoo od roku 1999. Nejdříve pouze samčí skupinu. Sloužila jako genetická banka pro ostatní zoo, které v Evropě vikuně chovají. Až v roce 2005 přibyly do olomouckém zoo, na doporučení koordinátora chovu těchto v přírodě ohrožených zvířat, dvě samičky ze zoo v Dortmundu a v Děčíně. První mládě přišlo na svět v roce 2007. Sameček Carlos musel být odchován uměle, jeho mladá matka o něj neprojevila žádný zájem. O své druhé mládě, zatím jedinou samičku, která se v olomoucké zoo narodila v roce 2008, se již pečlivě starala.

Mládě lamy vikuni v Zoo Olomouc

V letošním roce se tedy skupina vikuní může chlubit rovnou dvěma mláďaty. Starší se narodilo v září, prosincové mládě dostalo od chovatelů jméno Dan. Návštěvníci mohou celou skupinu pozorovat ve výběhu za pavilonem šelem, z takzvané Vyhlídkové cesty.

Další přírůstky jsou očekávány také u žiraf a gibonů zlatolících. Uvidíme, možná se některé z nich stane prvním mládětem roku 2012.

Mládě lamy vikuni v Zoo Olomouc