Ostrůvek lásky je na rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci. Vznikl jako netradiční dar k narozeninám

Kypru se přezdívá ostrov lásky, neboť na něm byla podle legendy vyvržena z moře bohyně lásky a krásy Afrodita. Také v jižních Čechách bychom našli drobný ostrov s tímto přízviskem. Jeho pojmenování však nesouvisí s bohyní, ani s legendou, ale se skutečnými lidmi.

Ostrůvek se nachází na rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci. V roce 1860 jej nechal přes zimu navršit Jaromír hrabě Černín z Chudenic pro svou první manželku Karolinu. Jednalo se vskutku o netradiční dar ke čtyřicátým narozeninám šlechtičny.

Karolina sice zemřela předčasně v roce 1876 na otok plic a Jaromír se tři roky po její smrti oženil podruhé, ostrůvek symbolizující jejich někdejší láskyplné pouto ovšem přetrval dodnes.

Vzhledem k tomu, že při pohledu na rybník jako první zaujme oko pozorovatele, stal se vděčným objektem zájmu malířů a později i fotografů. Žádné úřední jméno nikdy nedostal, a tak mu lidé podle okolností jeho vzniku začali říkat prostě ostrůvek lásky.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.