Pedofilové a sexuální devianti

10. srpen 2014

Erotickou preferenci dětí si lidé uvědomí nejčastěji ve 13 letech - upozorňuje na to Karel Žák, jeden z hostů pořadu Za hranou, který se při své akademické činnosti zabývá nekriminalizovanými pedofily, tedy těmi, kteří se do dětí zamilovávají, ale nikdy by jim neublížili. Tato skupina pedofilů je přitom z vědeckého hlediska velkou neznámou, odborníci se totiž často setkávají pouze s těmi pedofily, kteří se dopustili sexuálního násilí na dítěti.

Většina pedofilů ale nic podobného nikdy neudělá, odhaduje sexuolog Petr Weiss: „Sexuálního násilí na dětech se z devadesáti procent dopouštějí pachatelé, kteří nejsou pedofilní.“

Petr Weiss také upozorňuje, že nekriminální pedofil není nemocný ve smyslu diagnózy (nemoci) pedofilie. Léčba se tedy týká především těch pedofilně orientovaných osob, u kterých jejich odlišná sexuální orientace působí potíže jim či lidem v jejich okolí.

Prague Pride bez pedofilů

Blíží se letošní pochod hrdosti – Prague pride. Není to pochod lidí s menšinovými sexuálními orientacemi, ale pochod gayů, leseb, bisexuálů a transgender osob. Loni se ho účastnili také lidé z České pedofilní komunity (ČEPEK), která sdružuje pedofily a jejich přátele a příznivce.

Letos chtěli členové uskupení ČEPEK v rámci doprovodného programu Prague Pride uspořádat odbornou přednášku o pedofilii, ovšem organizátoři pochodu jim to nedovolili. Podle vyjádření Bohdany Rambouskové na něco podobného ještě česká veřejnost není připravená.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio