Od kompasu k GPS

Kompas - Foto:  Comstock Images

KompasFoto:  Comstock Images

Kde jsme a kam směřujeme? To nejpodstatnější z dějin navigace a souvisejících technologií shrnul ve své knize americký novinář Hiawatha Bray.

To, že dnes prakticky kdykoliv díky pár klepnutím do mobilu můžeme zjistit, kde se vlastně nacházíme, není zase až tak všední záležitost, jak si možná někdy v záchvatu nadšení nad vymoženostmi elektronického věku myslíme. Ještě hluboko ve 20. století byla navigace dobrodružná záležitost a dorazit k cíli nebylo úplně snadné. Dějinám i budoucnosti toho „jak se nacházíme“ se ve své knize Od kompasu k GPS věnuje novinář Hiawatha Bray, specialista na technologie z amerického deníku The Boston Globe. V českém překladu ji nedávno vydal MatfyzPress, nakladatelství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Od kompasu k GPS - Foto:  MatfyzPress

Od kompasu k GPSFoto:  MatfyzPress

Historie navigace začíná hluboko ve starověku. Opravdová navigační revoluce se však rozjíždí až s objevem radiových vln na konci 19. století a s potřebou co nejpřesnější orientace pro piloty letadel a námořní kapitány v dobách míru i během válečných konfliktů. Prudký zlom pak nastává v 50. letech minulého století – je spjatý s rozvojem kosmonautiky, který nakonec vedl až ke vzniku globálního satelitního navigačního systému. 

Dnes žijeme v době, píše Hiawatha Bray, kdy díky digitálním technologiím, mapám a GPS telefonům dovedeme lehce najít kterékoliv místo na Zemi. Na druhou stranu: kdokoliv může bez velkých potíží najít i nás. Někdy to může být k našemu prospěchu, jindy – třeba když se staneme objektem cílené reklamní kampaně – je to celkem otrava. Ale pořád to neznamená nic ve srovnání se skutečností, že se díky své snaze dozvědět se kde jsme a kudy dál chtě nechtě stáváme objekty sledování, zajatci globální digitální vesnice, kde je soukromí stále vzácnější a snaha o jeho uchování bojem s větrnými mlýny. Jestli je to dobrá zpráva, to musíte posoudit sami. 

O knihu Od kompasu k GPS s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 25. března.  

Hiawatha Bray: Od kompasu k GPS : Jste zde. Dějiny a budoucnost toho, jak se nacházíme. Praha: MatfyzPress, nakladatelství Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, 2017. ISBN 978-80-7378-336-5. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas