Počátky zemědělství ve Starém světě

Pšenice - Foto: Fotobanka Pixabay

PšeniceFoto: Fotobanka Pixabay

Co je zemědělství, kde a kdy vzniklo a jak se šířilo po světě? To jsou otázky, na které hledá odpovědi archeolog Jaromír Beneš.

Výsledky svých dosavadních bádání shrnul do knihy, kterou v letošním roce ve své edici Episteme vydala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, kde autor řadu let působí. Pro začátek přiznejme, že obecnou definici zemědělství ve své publikaci nabízí mnohem později, než byste možná čekali: Musíte se dočíst až k závěru, který se skrývá za spoustou odboček, zatáček a uzlů. Ostatně – ani cesta, po které lidstvo kráčelo od své lovecko-sběračské minulosti k usedlému životu zemědělce nebyla jednoduchá a přímočará. 

Počátky zemědělství ve Starém světě - Foto:  Jihočeská univerzita

Počátky zemědělství ve Starém světěFoto:  Jihočeská univerzita

Jaromír Beneš ve své knize názorně představuje, jak je těžké stanovit přesnou hranici, kdy se lidé stali zemědělci – není to ostrý předěl; spíše se podobá rozpité čáře v akvarelu. Některé prvky a činnosti, které považujeme za typicky zemědělské, lze místy vysledovat daleko dříve, už v prostředí lovců a sběračů. Celý vývoj se přitom dělí na množství přechodových etap, ve kterých po tisíce let probíhala postupná domestikace rostlin, zvířat – a vlastně i lidí. 

Počátky zemědělství autor sleduje optikou paleoekologie a enviromentální archeologie, poskytující do jisté míry ucelený obrázek přírodních, ekologických a společenských poměrů na konci poslední doby ledové, které vznik zemědělství umožnily. Podrobně jsou pak líčeny složité děje především v oblasti tzv. úrodného půlměsíce na Předním východě a také v dříve opomíjené Číně. V obou těchto oblastech vznikla významná ohniska, odkud se zemědělství šířilo dál do Starého světa. 

Publikace Jaromíra Beneše není pro každého. Je určena především čtenářům s hlubším zájmem o uvedenou problematiku nebo odborníkům; proto v ní také nechybí obsáhlý seznam literatury, rejstřík nebo anglické resumé. Svět prvních zemědělců je nám díky ní zase o něco bližší a snad i srozumitelnější. 

O publikaci Počátky zemědělství ve Starém světě s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 23. září.  

Počátky zemědělství ve Starém světě : Pohled paleoekologie a environmentální archeologie. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2018. ISBN 978-80-7394-697-5. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas