Soutěže8. září  2018 v 11:38  

Soutěž o knihu

Obilí - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

ObilíFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Počátky zemědělství ve Starém světě

Knihu Jaromíra Beneše, kterou vydala Jihočeská univerzita, můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku:
 

V období nejranějších počátků zemědělství vzniklo na jihovýchodě dnešního Turecka monumentální sídliště, jehož nejtypičtější součástí jsou zahloubené kruhové či oválné stavby s kamennými zdmi a velkými zdobenými stélami ve tvaru písmene „T“. Napište nám, jak se toto sídliště jmenuje, jak je asi staré, kdy bylo objeveno a kdo se o jeho výzkum nejvíce zasloužil? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 23. září. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Historie a civilizace

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Nejslavnějším dinosaurem, objeveným v oblasti amerického Západu, je nepochybně tyrannosaurus. Kdo a kdy objevil jeho první rozpoznané pozůstatky a kdo je autorem jeho vědeckého popisu?
Zuby i kosti tyrannosaurů byly nacházeny na různých místech už od roku 1874. Na skutečný „objev“ si však tento dravec počkal až do 12. srpna roku 1902. Jeho fosilní kosti tehdy vykopal americký paleontolog Barnum Brown – v souvrství Hell Creek v americké Montaně. Na základě jeho nálezu pak tyrannosaura v říjnu roku 1905 vědecky popsal jiný americký paleontolog – Henry Fairfield Osborne.
Román Michaela Crichtona Dračí zuby od nás za správnou odpověď dostane Klára Suchanová z Prahy. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas