Soutěže10. listopadu  2018 v 18:35  

Soutěž o knihu

Atlas fauny České republiky

Knihu Miloše Anděry a Jana Sováka Atlas fauny České republiky z produkce nakladatelství Academia můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku:
 

Mezi nepůvodní druhy naší přírody patří i jeden hlodavec z čeledi křečkovitých, který byl začátkem 20. století vypuštěn ve středních Čechách a do dnešních dnů se odtamtud rozšířil po celé Evropě. Podle zoologů je neškodný a v přírodě nepůsobí zásadnější problémy. O jakého hlodavce se jedná, ve kterém roce k nám byl přivezen, kde přesně byl vypuštěn a kdo se o to nejvíc zasloužil? 

Na vaše odpovědi čekáme až do neděle 25. listopadu. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu, v rubrice Vesmír a příroda

SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ NA MINULOU OTÁZKU:
Katastrofa na konci druhohor znamenala konec vlády dinosaurů na naší planetě. Než k ní došlo, žili doslova všude – tedy i v Evropě. Napište nám, kde všude se na starém kontinentu ve větší míře nacházejí jejich zkamenělé kosti, a ze které evropské země je popsáno nejvíc rodů neptačích dinosaurů?
Dinosauří fosilie se vyskytují především v západní Evropě – ve Velké Británii, Španělsku, Portugalsku, Francii nebo Německu. Zajímavé nálezy pocházejí třeba i z Rumunska, Maďarska nebo Polska. Šampionem v počtu popsaných rodů je však Velká Británie. A není se co divit – právě tam totiž paleontologické poznávání dinosaurů začalo.
Knihu Vladimíra Sochy Poslední den druhohor od nás za správnou odpověď dostane paní Diana Králová z Kolína. Gratulujeme! 

Knihovna - Foto: Stanislav Peleška

KnihovnaFoto: Stanislav Peleška

  

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také na našem webu. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas