Zemanovy výroky o islámu představují pro Česko bezpečnostní riziko, shodují se muslim i analytik

15. leden 2015

Jak ovlivní pařížský masakr pohled Evropy i Čechů na muslimy? Měly by se dále tisknout podobné karikatury, kvůli kterým před pár dny umírali lidé? Má svoboda slova zůstat nadále nejvyšší evropskou hodnotou?

„Dnešní svět je už tak malý, že záměrně říkat něco, co uráží druhého, nemá v dnešní společnosti místo,“ řekl v pořadu Pro a proti český muslim z vedení Pražské muslimské obce Raed Shaikh.

Podle něj je vyvolaný strach z islámu v České republice více mediální a virtuální než skutečný.

„Snažíme se vést dialog s většinovou společností. My sem patříme, my máme svou identitu jako muslimové, v něco věříme, máme mnoho společného. Lidské hodnoty máme z 90 % společné,“ říká Shaikh.

Právo šaría určuje mimo jiné práva žen, dětí, obchodu, a nelze ho omezit jen na sekání rukou a hlav, vysvětlil muslim. „Právo šaría je v souladu s českými světskými zákony z velké části, a na to musíme upozornit.“

„Pravidla která platí pro muslimy, neplatí pro nemuslimy,“ prohlásil Raed Shaikh.


Shaikh: „Miloš Zeman se svými protimuslimskými výroky může představovat pro Česko bezpečnostní riziko. Jeho výroky v Číně jsou na stejné úrovni. Proč se teď znepřátelit s celým muslimským světem, když vím, že jsou unesené Češky v Pákistánu, nehledě na zahraniční obchod i turismus. Prezident by měl zvážit, jakou vlnu násilí v Čechách podporuje.“

Analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda postrádá v Česku seriózní debatu o islámu, a Zemanovy výroky o muslimech vidí podobně jako jeho oponent.


Janda: „Prezident Zeman je bezpečnostním rizikem: aplikuje princip kolektivní viny na všechny, a mluví v uvozovkách o řešeních, které jsou v naprostém rozporu s liberální demokracií, tj. o vyhánění lidí. My se musíme domluvit, jak tu společně budeme žít a jak společně vyhrajeme boj nad radikály.“

Otázku svobody a práva na kritiku hájí: „Já nezpochybňuji, že jsou karikatury urážlivé, rozumím tomu, že můžete být a jste uražen a máte na to plné právo. Jen říkám, že podle mého názoru nemáte právo na to někomu zakazovat, aby vás urážel, to je ten rozdíl.“

Janda je přesvědčen, že žádná myšlenka nemá práva, práva mají pouze lidé. „Proto si myslím, že každá myšlenka může být podrobena kritice, karikatuře, klidně i urážlivé, a v diskuzi, která tak vznikne, se bavme o tom, co je urážlivé a co není, ale rozhodně má být možnost, aby kdokoliv karikoval kohokoliv.“

„Musíme se přesně bavit o tom, čeho se evropská společnost bojí: ano, jsou naprosto radikální hlasy, které je třeba odsoudit, jako to, co říká Marine Le Pen nebo český prezident; takové věci nepatří do liberální demokracie. U nás ale zatím neběží seriózní debata o tom, co opravdu znamená islám, a je potřeba ji vést,“ tvrdí Jakub Janda.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio