Po stopách zmaru i naděje

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Toman Brod v Osvětimi-Březince při natáčení dokumentárního filmu Toman Brod Praha - Terezín - Birkenau - Märzbachtal - Praha

Více než tři roky strávili studenti pražského gymnázia Přírodní škola natáčením dokumentárního filmu o Tomanu Brodovi, který přežil věznění v několika koncentračních táborech. Premiéra dokumentu Toman Brod s podtitulem Po stopách zmaru i naděje se konala v úterý 27. května v pražském kině Aero.

Režie dokumentu se ujal Matouš Bičák. Film vznikal více než tři roky v Česku, v Polsku a v Německu. Zachycuje životní příběh židovského chlapce v době 2. světové války.

Přeživší, pětadevadesátiletý Toman Brod se vrací na místa svého utrpení, do Terezína a dále do Osvětimi - Birkenau a na místo koncentračního tábora Märzbachtal, a studentům, kteří jsou stejně staří jako on v době svého věznění, vypráví svůj životní příběh.

Toman Brod ve vlaku při natáčení dokumentárního filmu Toman Brod Praha - Terezín - Birkenau - Märzbachtal - Praha

Toman Brod se nezabývá líčením detailů, používá velmi střízlivý jazyk, přesto, nebo možná právě proto má dokument velmi silnou vypovídací hodnotu.

Na premiéře dokumentárního snímku se sešlo několik stovek návštěvníků. Byli mezi nimi i přeživší holocaustu. Mnozí z nich se tam osobně od války potkali poprvé.

Toman Brod na Starém židovském hřbitově v Praze při natáčení dokumentárního filmu Toman Brod Praha - Terezín - Birkenau - Märzbachtal - Praha