Pylové zpravodajství od 19. 8. 2019

19. srpna  2019  
Chmel - Foto: Lucie Valášková

ChmelFoto: Lucie Valášková

Dominantní alergeny: ambrozie, pelyněk, plísně, merlíkovité, trávy, chmel, kopřivovité

V uplynulém týdnu se v ovzduší opět objevovalo jen menší množství pylových alergenů. Nejvýznamnějšími alergeny byla ještě pylová zrna pelyňku, na Moravě už také pyl ambrozie. Sezóna pelyňku je za vrcholem, koncentrace tohoto alergenu v ovzduší se bude vytrvale snižovat. Trávy už nehrají téměř žádnou roli. Poměrně hojné byly stále spory plísní. Z ostatních alergenů se objevoval pyl merlíkovitých, jitrocele, kopřivy a chmele.  

Pro následující období očekáváme i nadále jen nízkou, maximálně středně vysokou koncentraci vzdušných alergenů, pouze při jihovýchodním větru a slunečném počasí se zvýší koncentrace pylu ambrozie, zvláště na jihu Moravy. Vrchol sezóny tohoto velmi agresivního alergenu očekáváme v první polovině září. Spory plísní se budou objevovat v průměrném množství. Místy mohou dosahovat alergologicky významných koncentrací ještě také pylová zrna pelyňku a merlíkovitých. Ostatní aeroalergeny nebudou pro alergiky představovat žádné nebezpečí.
 

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do konce září také na Internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz. Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy je na adrese http://www.polleninfo.org

 

K dnešnímu dni

 • Bio předpověď

  Pro oblasti jižní a jihozápadní Čechy, severní Moravu a Slezsko: Stupeň č. 1 - mírná zátěž Stupeň zátěže umožňuje běžný denní režim bez omezení, pouze s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Pro ostatní území ČR: Stupeň č. 2 - střední zátěž Velmi teplé počasí může zatěžovat osoby s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu. Jedná se zejména o osoby s kardiovaskulárními chorobami, jedince s nemocemi dýchacího ústrojí a starší občany. Jmenované rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu.
 • Průměrná teplota 17,6 °C
 • Nejnižší teplota 7,9 °C v roce 1940
 • Nejvyšší teplota 34,2 °C v roce 1807
 • Slunce

   
  06:02
   
  20:01
   
 •  
  fáze: Poslední čtvrt, stáří: 22 dní
   

Evropa a svět

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas