Pylové zpravodajství od 10. 6. 2019

10. června  2019  
Bez černý - Foto: Stanislav Peleška

Bez černýFoto: Stanislav Peleška

Dominantní alergeny: trávy, obiloviny, černý bez, lípa, šťovík, jitrocel, kopřiva, plísně

V uplynulém týdnu jsme nezaznamenali žádné zásadní změny v koncentraci ani druhové skladbě vzdušných alergenů. V ovzduší se objevovalo středně velké až velké množství aeroalergenů v závislosti na počasí. Stále jasně dominoval pyl trav a obilovin, jeho koncentrace v ovzduší se oproti předcházejícímu týdnu ještě o něco zvýšila. Z dalších alergenů byla četná málo alergizující kopřiva, poměrně hojně byl zastoupen také pyl černého bezu, jitrocele a šťovíku. Nově se začíná objevovat pyl lípy. Dlouhodobě se zvyšuje množství spor vzdušných plísní. 

Pro nejbližší období opět nepředpokládáme žádné dramatické změny ani v koncentraci ani v druhovém zastoupení vzdušných alergenů. Dominovat bude i nadále pyl trav a obilovin, hojný bude pyl kopřivy, jitrocele a šťovíku. Některé alergiky může trápit také pyl černého bezu. Množství pylu lípy a pajasanu v ovzduší se bude držet na stejné úrovni, dlouhodobě bude stoupat koncentrace pylu merlíkovitých a spor vzdušných plísní. Aktuální koncentrace vzdušných alergenů bude silně závislá na lokální povětrnostní situaci. 

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do konce září také na Internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz. Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy je na adrese http://www.polleninfo.org

 

K dnešnímu dni

 • Bio předpověď

  Pro všechny oblasti: Stupeň č. 1 - mírná zátěž. Stupeň zátěže umožňuje na celém území běžný denní režim bez omezení, pouze s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu.
 • Průměrná teplota 18 °C
 • Nejnižší teplota 7 °C v roce 1916
 • Nejvyšší teplota 31,9 °C v roce 1931
 • Slunce

   
  04:49
   
  21:12

  Měsíc

   
  21:19
   
  05:44
   
 •  
  fáze: Úplněk, stáří: 13 dní
   

Evropa a svět

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas