Potřebuješ ukazovat? Ne, mám parkovacího asistenta

13. listopad 2014

„Pokrok nezastavíš“ je sice zoufale zprofanované, nicméně i tak pravdivé úsloví. Vezměte si například parkovací asistenty, které byly ještě před několika lety výsadou opravdu luxusních vozů. Dnes si je za pár korun může pořídit každý.

Couvání do úzkých nebo méně přehledných prostorů, navíc třeba s velkým autem s rozložitou karoserií, bývá problém. Není divu, že různí elektroničtí parkovací pomocníci pro tyto případy jsou stále oblíbenější.

„Fungují na principu ultrazvukového vysílání, kdy měří vzdálenost od odražené překážky,“ což signalizují akusticky, nebo graficky. Jak jsme se dále od Filipa Petschkeho, odborníka ze společnosti Stualarm, dozvěděli, ceny nejlevnějších systémů už klesly k pěti stům korun. S každou další přidanou stokorunou si pak kupujete komfort.

Je libo bezdrátový parkovací systém i s kamerou?

„Parkovací senzory s vyšší výbavou jsou doplněny také displejem, který vám i číselně vyznačí vzdálenost od překážky a také znázorní směr nebo umístění překážky,“ vysvětluje Peter Ocelík ze serveru Autoalarmy.

Na trhu existují i bezdrátové parkovací systémy. Stojí zhruba 1,5 tisíce korun a jejich instalace je díky použité bezdrátové technologii o něco snazší. Pokud jste ochotni dát za parkovací systém ještě víc, zhruba 4,5 tisíce korun, dostanete systém i s kamerou.

„Jsou vhodné spíš pro větší auta nebo pro auta s velmi problematickým výhledem dozadu. Jsou to hlavně dodávky, nákladní auta i obytné karavany. V takovém případě je dobré mít možnost vidět prostor za autem.“

S montáží jděte raději do servisu

Obraz z kamery je většinou promítán do speciálního zpětného zrcátka, které je součástí balení a nahrazuje to, které bylo ve voze původně. „Pokud máte ve voze multimediální zařízení, je možné poměrně jednoduchým způsobem propojit couvací kameru s tímto multimediálním zařízením a zobrazovat prostor přímo na něm.“

Samotná montáž zařízení sice nevypadá nijak složitě, nicméně Peter Ocelík ze zkušenosti doporučuje svěřit ji specializovanému servisu. „Pro úspěšnou montáž parkovacích systémů je třeba podrobně vědět, jak pracují a kde mají být umístěny. To je při montáži ta nejpodstatnější věc.“

autor: pek
Spustit audio