Pozoruhodně proměny a dobrá zpráva o voličích
Před týdnem touto dobou byly volby v plném proudu. S určitostí lze říci, že nikdo nečekal, jak zásadně jejich výsledek pozmění politickou mapu Česka. Rezignace lídrů, dvě nové strany v dolní komoře, lidovci a zelení, kteří naopak sněmovnu nedobyli - to všechno mají na kontě voliči, kteří nezůstali doma a o své volbě přemýšleli jinak, než v minulých letech. Nereflektovali na témata, která jim politici vnucovali, ani na styl, který velkou část veřejnosti deprimoval. Přišel zkrátka čas změny - shodují se osobnosti z duchovní sféry.
"Dej jim ducha moudrosti a prozíravosti..." tolik namátkou z modlitby, kterou před volbami katoličtí biskupové sestavili za ty, kteří nám budou vládnout. Zdalipak byla modlitba účinná? Biskup František Radkovský říká, že částečně ano - všímá si, že voličstvo rozšířilo své řady o novou generaci.
František Radkovský: „Tito lidé jsou opravdu nezatíženi minulosti, jsou to lidé, kteří už dnes mohou a jezdí do světa, mají zkušenosti a rozhlížejí se a proto si myslím, že volili tímto způsobem. Teď je doba změny a to je, myslím, dobře. Ovšem je potřeba, aby to pochopili i politici, a zařídili se podle toho.“
To, že se do sněmovny nedostali lidovci, je podle Radkovského chyba. Ale máme to snad vnímat tak, že s nimi zmizí z politiky i křesťanská témata? Literární historik, který mapuje dějiny katolicismu, Martin Putna, se táže: a co jsou vlastně křesťanská témata?
Martin Putna: „Je to církevní majetek? Zákon o potratech? Co to jsou křesťanská témata? Když se podíváte na vůdce dnešních stran: Petr Nečas - je katolík. Bohuslav Sobotka - je katolík. Karel Schwarzenberg - je katolík. Ostatně Ondřej Liška - je katolík. Takže já myslím, že toto dělení už trochu ztrácí smysl - naprosto není ani jisté ani nutné, aby tady byla strana, která se explicitně nazývá stranou křesťanskou.“
Obdobně to cítí šéf Ekumenické rady církví, evangelík Joel Ruml.
Joel Ruml: „My jsme vždy říkali, že křesťanství není spojeno s žádnou politickou stranou. Nemůže být. Proto si nemyslím, že v téhle chvíli křesťanská témata odcházejí z politického života. Křesťanská témata jsou tam přítomna skrze svědomí, přesvědčení a zbožnost, možná i pokoru jednotlivých politiků, ať jsou kde jsou.“
Každopádně - volby jsou pozitivní zprávou o tom, že se voliči aktivizují. To zdůrazňuje Martin Putna.
Martin Putna: „Ty proměny na kandidátkách, na tom, kdo šel nahoru, kdo šel dolů, ty jsou pozoruhodné. A speciálně mladá generace volby řeší. Je to pro ni téma. A výsledek se podle mě ukázal. Sice se může někomu jevit paradoxní, že starý aristokrat se stane ikonou mládeže, ale je to tak! A mládež se pro to sama diskusemi rozhodla! To, myslím, je nesmírně pozitivní. A ať už se potom vláda a další vládnutí bude vyvíjet jakkoliv, tak je to dobrá zpráva o tom, že to lidem není jedno. A že ubývá těch voličů, kteří jdou masově volit, protože ‚u nás ve vesnici se pije režná, u nás ve vesnici se volí...‘ - těchto voličů ubývá a přibývá těch aktivních - dejž to nebeský Pán Bůh...“