Pražská zoo založila chov řekomyší v Kamerunu

18. září 2014

Toulavý autobus, který provozuje pražská zoo druhým rokem, nejen zprostředkovává cesty kamerunských školáků za poznáním goril, ale vede je i k tomu, že se sami zasazují o ochranu přírody.

Ekoklub přátel Dja, který v Somalomo založily tamní děti poté, co se účastnily jedné z prvních jízd Toulavého autobusu, začal vyvíjet řadu nových aktivit: přesvědčuje místní obyvatele, aby nekonzumovali maso pralesních zvířat, tzv. bushmeat, jeho členové vyčistili studny a plánují i vysázet ovocný sad. S podporou Zoo Praha začali členové Ekoklubu zavádět i chov řekomyší na okraji rezervace Dja v Kamerunu.
„Jde o pilotní projekt, jehož cílem je poskytnout místním lidem nový zdroj příjmu, a současně i alternativu k lovu bushmeatu. Maso těchto pralesních krys je chutné a i velmi žádané,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Na základně v Somalomo byly vybudovány kotce a umístěna první zvířata. „Vedoucím projektu byla jmenována nejstarší členka Ekoklubu, Valérie Paule Ankanka Apann. Jejím hlavním úkolem je nyní rozběhnout chov a pokusit se o první rozmnožení,“ dodává Lucie Vejmelková, koordinátorka in situ projektů Zoo Praha.

Pražská zoo rovněž podporuje materiálním vybavením strážce Dja. Opakovaně jim dodala potřeby do terénu, ale například i satelitní telefony.

Toulavý autobus zprostředkovává cesty kamerunských školáků za poznáním goril

Projekt Toulavý autobus se svými návaznými aktivitami má velký ohlas nejen v Kamerunu, ale i mezi odbornou veřejností. Vysoce ho oceňovali například účastníci výroční konference Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) v Orlandu.

O možnostech podpory projektu se dozvíte více na stránkách pražské zoo.

autor: Zoo Praha
Spustit audio