Dopisy z fronty: „Dostal jsem se do italského zajetí“

Palermo (pohlednice) - Foto: zdroj: rodinný archiv Venduly Prokůpkové

Palermo (pohlednice)Foto: zdroj: rodinný archiv Venduly Prokůpkové

Jak to vypadá ve válce s dovolenou? Co dělat, aby člověk na frontě úplně nezhloupl? A kdy se vojákovi hodí „koupací kostým“? František Kožíšek mění prostředí - ocitá se na Sicílii. Své rodině píše z italského zajetí.

6. dubna 1917 

Drazí! ...Jak dříve jsem se už vyjádřil, dovolenou není absolutně možno dostati. Dříve ji nedostanu, nežli tak někdy v srpnu, v září a do té doby… kdo ví, co bude. 

8. dubna 1917 

Drazí! Stále stejně. Dnes nám zase pršelo do kšeftu. Potýkám se časem s němčinou, abonoval jsem si německý časopis... 

25. dubna 1917 

Dny ubíhají stále stejně, jak dříve bylo. Včera dostal jsem dopis od Milky, to je jistě praktické, chovati v nynější době králíky. 

28. dubna 1917 

…Jak už jsem jednou psal, abonoval jsem si „Venkov“, musím hodně čísti, aby člověk na tý vojně nezhloupnul úplně. 

20. června 1917, Termini 

Drazí! Dostal jsem se do italského zajetí. Jsem úplně zdráv… Byl jsem zajat v posledních velkých bojích několik dní před koncem května. Pobyl jsem asi 14 dní v karanténě v severní Itálii a odtud mě odtransportovali na Sicílii. Jsem v Termini nedaleko Palerma, kraj krásný, úrodný a zdravý. Prosím o zaslání 100 lir. Do zajetí jsem se dostal úplně s holýma rukama, ani plášť jsem nezachránil, musím se zas nanovo zařizovati. Pak už to půjde…   

Korespondence Josefa Kožíška - Foto: zdroj: rodinný archiv Venduly Prokůpkové

Obýváme starý klášter, každý má světničku. Jsou tu dvě zahrádky, kde budeme zahradničit. Z terasy máme pěkný výhled k pohoří, mrzí mne však, že několik baráků brání rozhledu na moře. Tedy tábor jest dobrý, myslím, že dny budou rychle utíkat. Jen aby byl už brzo konec války, abych se zas jednou podíval domů… Budu se učit italsky, prosím pošlete mi přes Červený kříž učebnici italštiny, slovník italsko-český, pak nějaké knihy české ze světovky… Založíme si tu knihovničku. 

16. července 1917, Termini Imerse 

Pohlednice Palerma, rok 1917 - Foto: zdroj: rodinný archiv Venduly Prokůpkové

Pohlednice Palerma, rok 1917Foto: zdroj: rodinný archiv Venduly Prokůpkové

Každý den se opaluji, budu pomalu vypadati jako indián. Bylo nám povoleno koupání v moři, ale lhal bych, kdybych psal, že jest to hezké, ještě jsem tam totiž nebyl, nemám ještě koupací kostým. 

12. srpna 1917 

Peníze mne došly, více potřebovati nebudu… Právě včera jsem si koupil pěkné žluté botky, uniformu ještě nemám, ale také si ji brzo zaopatřím…Máme tu nového učitele italštiny, kněze, který v kapli slouží také každý den mši. Učím se pilně. 

27. srpna 1917, Termini 

Drazí! ... Již jsem se tak tak zařídil, mám také nové letní šaty i botky a finance mne tak ještě také vycházejí. Jak jsem již psal, chodíme se přes den koupat do moře, něco báječného je to. Také jsem se naučil tu už trochu plovat. 

Autor:  Iva-Hedvika Zýková

Nové články v rubrice

1. světová válka den po dni

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas