Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Naši prezidenti IX. - Václav Havel

Václav Havel - Autor:Martin Stehlík

24.01.2003 11:25 O žijících lidech se hovoří těžko. O žijících prezidentech, byť na konci politické kariéry, ještě hůř. Devátý prezident na pražském hradě - Václav Havel - je toho důkazem. Archivy dosud nejsou přístupné, aby o všech jeho činech podaly důkazy a vysvětlily, proč se choval tak, jak se choval. Sám Havel k tomu přispívá přísným střežením svého soukromí. Nebylo to tak vždy.

 
Václav Havel k Benešovým dekretům
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti VIII. - Gustáv Husák

JUDr. Gustáv Husák - Autor: Archiv ČRo

23.01.2003 10:50 Osmým prezidentem na pražském hradě se stal 29. května 1975 Gustáv Husák. Od svých komunistických předchůdců na prezidentském stolci se lišil velmi významně už tím, že měl ucelené středoškolské i vysokoškolské vzdělání. Byl to navíc první Slovák v nejvyšší státní funkci, který proslul svou pragmatickou tvrdostí, která ho prezidentského úřadu vyšvihla.

 
Projev na počátku normalizace
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti VII. - Ludvík Svoboda

Ludvík Svoboda - Autor: Archiv ČRo

22.01.2003 10:50 Ludvík Svoboda, sedmý prezident na Pražském hradě, byl jediným komunistickým prezidentem, jehož zvolení nebylo konzultováno se Sovětským svazem. Přestože je dnes někdy vnímán jako nejdůvěryhodnější politik roku 1968, byl jednou z nejkontroverznějších postav naší historie dvacátého století. V mnohém ještě horším sluhou okupantů, než byl Emil Hácha. Proč?

 
Po příletu z Moskvy 28. 10. 1969
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti VI. - Antonín Novotný

Antonín Novotný - Autor: Archiv ČRo

21.01.2003 10:50 Šestým prezidentem na pražském hradě se stal Antonín Novotný. Byl to jediný náš prezident, který během svého volebního období neměl žádné vážné zdravotní problémy. Zatímco jeho předchůdci Gottwald a Zápotocký se nechali oslovovat "pane prezidente", byl to Novotný, kdo zavedl "soudruhování", které se pak užívalo až do pádu komunistického režimu. Kým byl tento straník na prezidentském křesle?

 
Typický novoroční projev
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti V. - Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký - Autor: Archiv ČRo

20.01.2003 10:50 Po smrti Klementa Gottwalda trvalo pouhých sedm dní, než bylo jasné, kdo ho nahradí. Volby padla na tehdejšího předsedu vlády - bývalého předsedu odborářů, který v této funkci významně pomohl při převratu v roce 1948 - Antonína Zápotockého. Jediném komunistickém prezidentovi naší historie, který se pokoušel o psaní literatury a vydal několik knih.

 
Vánoční projev k dětem 1952
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti IV. - Klement Gottwald

Klement Gottwald - Autor: Archiv ČRo

17.01.2003 10:50 Čtvrtým Československým prezidentem se stal Klement Gottwald. Jeho životní osudy na cestě od truhlářského ponku až na prezidentský stolec byly v různých dobách různě vykládány. Možná tomu napomohl i fakt, že kromě oficiálních projevů a novinářských statí, po sobě nezanechal žádné osobní písemné vzpomínky, deníky či paměti soukromé povahy. Dnes přístupné dokumenty ale nasvědčují tomu, že, Klement Gottwald byl ve skutečnosti tragickou postavou.

 
Gottwald v očích svého osobního strážce Václava Polívky
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti III. - Emil Hácha

JUDr. Emil Hácha - Autor: Archiv ČRo

16.01.2003 10:50 Prvním a jediným prezidentem takzvané druhé, tedy pomnichovské republiky byl JUDr. Emil Hácha. V paměti ho máme spíše jako zrádce národa, který vydal Československo do rukou Hitlera. Hácha ale byl vzdělaný muž, s velkým citem pro spravedlnost, který se všemožně snažil o záchranu národa jako takového.

 
O jednání u Hitlera 15. 3. 1939
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti II. - Edvard Beneš

Edvard Beneš - Autor: Archiv ČRo

14.01.2003 10:50 Snad na žádného z našich prezidentů není tolik rozporuplných názorů, jako na Edvarda Beneše. Jedni ho označují za velkou postavu našich dějin a prozíravého politika, druzí v něm vidí malého muže s velkými ambicemi, který v těžkých zkouškách neobstál. Jaký ale byl ve skutečnosti?

 
O vině německého národa červen 1945
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Naši prezidenti I. - Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Garrigue Masaryk - Autor: Archiv ČRo

13.01.2003 10:50 Nový prezident bude už desátým mužem na Pražském Hradě, zvoleným v novodobých dějinách naší státnosti. Tím prvním z nich byl Tomáš Garrigue Masaryk.

 
Projev k dětem - nádvoří Pražského hradu 28. 10. 1928
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Devět mužů na hradě

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas