Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Naši prezidenti VI. - Antonín Novotný

Marek Janáč  21.01.2003 10:50
Antonín Novotný - Autor: Archiv ČRo
Antonín Novotný
Autor:    Archiv ČRo  

Šestým prezidentem na pražském hradě se stal Antonín Novotný. Byl to jediný náš prezident, který během svého volebního období neměl žádné vážné zdravotní problémy. Zatímco jeho předchůdci Gottwald a Zápotocký se nechali oslovovat "pane prezidente", byl to Novotný, kdo zavedl "soudruhování", které se pak užívalo až do pádu komunistického režimu. Kým byl tento straník na prezidentském křesle? 

 
Typický novoroční projev
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

"Osobní spotřeba obyvatelstva naší země vzrostla za uplynulý rok o další 4 procenta. Prodej masa a masných výrobků byl vloni větší asi o 4 procenta, mléka o 7,7procenta...," hlásá v novoročních projevech Novotný po celou dobu své vlády. Jakoby se tehdy, v roce 1957, usídlil na Hradě člověk ze statistického úřadu. Jenomže Antonín Novotný takové vzdělání neměl. Byl to vyučený strojní zámečník, který od svých čtrnácti let až do 31 také tak pracoval. Angažoval se v komunistické straně už od jejího založení, ale nebyl ničím významný. A to pokračovalo i po 2. světové válce, kterou prožil v koncentračním táboře Mauthausen. Výrazněji je o něm slyšet až kolem politických procesů začátkem 50. let. Zvláště po procesu s Rudolfem Slánským. Ten totiž Novotného nesnášel a jak připomíná historik Jiří Pernes: "chtěl se ho proto zbavit. Když byl potom Slánský zatčen a popraven, byla to pro Novotného úleva a odstartovala jeho další politickou kariéru."

Jenomže Novotný nezapomínal a když se pak sám stal prvním mužem strany, prezidentem a atmosféra se uvolnila, dlouho nechtěl připustit, aby mezi rehabilitovanými politickými vězni byl očištěn také Slánský. Byl osobně přesvědčen, že to byl padouch.

Novotného vláda ale přinesla uvolnění a sám prezident v tom sehrál významnou roli. Byla zmírněna cenzura, opatření kádrové politiky na vysokých školách a úřadech, kdy studovat a zaujímat vedoucí místa mohli jen vyvolení. Byla v podstatě nastoupena liberální politika.

Se jménem A. Novotného je také spojeno vyhlášení Československa za socialistickou republiku. Podle Pernese "byl přesvědčen, že jsme dosáhli takového stupně vývoje, že si to můžeme dovolit."

Jaký tedy vlastně Antonín Novotný byl? Podle některých zpráv trpěl komplexem méněcennosti. Zřejmě si byl vědom své nízké výrazové kultury a neschopnosti správně vyslovovat několikaslabičná cizí slova. Například imperialismus vyslovoval jako imprialismus, místo balkon říkal balgon, své soudruhy oslovoval souzi, zemědělství bylo zemedělstvím.

Prezidentská funkce mu přinesla plat 240 tisíc korun měsíčně. "Novotnému se to ale nelíbilo," připomíná Pernes. "A tak z vlastní iniciativy prosadil snížení prezidentského platu na 180 tisíc korun. Chtěl ještě provést další restrikci, ale nedošlo k tomu, protože mu prý soudruzi vytýkali, že tím ochuzuje své nástupce."

Nebyl hýřivý, necestoval, na dovolenou jezdil pouze do Sovětského Svazu a tak měl stále peněz tolik, že nevěděl co s nimi. Proto na Chruščovovo doporučení zavedl takzvaný "systém bílých obálek". Znamenalo to, že svým nejbližším spolupracovníkům dával ze svého větší či menší finanční částky v bílých obálkách a tak si je zavazoval.

Novotný rád manuálně pracoval, rád hrál volejbal, ale asi největší jeho vášní bylo zahrádkaření. Často i stranická jednání ukončil co nejdříve, aby mohl odjet na svou zahrádku na Orlíku a se svou manželkou Boženou ji společně zvelebovat. "Byl to člověk se zvláštním vkusem," říká Pernes. "Na zahradě si před svou vilkou nechal postavit obrovský pivní sud, do kterého se vešel stůl i se židlemi. Tam si vodil své přátele, soudruhy, kamarády a spolu s nimi v tom sudu hrál mariáš o desetníky a probírali politické záležitosti."

V novoročním projevu 1. ledna 1967 Novotný předpovídá: "Vstupujeme do roku 1967, který bude pro nás významný z mnoha hledisek..." Měl pravdu. Poté, co prosadil reformní návrhy ekonoma Oty Šika, chce Novotný znovu přitvrdit, ale už je pozdě. Ztrácí půdu pod nohama a jeho spontánní vystoupení vyvolávají spíše smích - když například po jedné prvomájové manifestaci slíbil, že "maso bude vbrzku", byla ihned republika plna dotazů, "kdeže to Brzko je".

Pernes připomíná také jeho nevyrovnaný vztah ke Slovákům, kdy je nepřijímal, "což vedlo k tomu, že už byl pro stranickou veřejnost nepřijatelný." V té době přichází za Novotným sovětský velvyslanec. Chce jednat o velmi choulostivé otázce: Československo jako poslední ze sovětských satelitů není ještě obsazeno Sovětskou armádou. Brežněv tímto krokem požádal Novotného o přijetí sovětských vojsk na československém území. Antonín Novotný překvapivě odmítl a projevil tak větší chrabrost než řada politiků před ním i po něm. Přišel tak ovšem o poslední zdání sovětské podpory. Začátkem roku 1968 byl zbaven funkce prvního tajemníka ÚV KSČ. O tři měsíce později musel na nátlak veřejnosti abdikovat také na prezidentský úřad. Je vyloučen ze strany a stahuje se do soukromí.

"Šlo mu vlastně už jenom o to, aby se mohl do strany vrátit," říká historik Pernes o muži, jemuž bylo členství v KSČ vráceno až v roce 1971 tajným usnesením ÚV KSČ. Vrátit se zpět do politického života už ale nemohl. Po odchodu z prezidentského úřadu žil ještě dalších sedm let a byl prý velmi svěží. Zemřel náhle na srdeční infarkt 28. ledna 1975, zapomenutý veřejností i médii.


Seriál týdne
ČRo Radiožurnál

Čas vysílání: po-pá 10.50, 17.20 (r), 2.45 (r) - do prosince 2007

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Podcast

Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.

iTunesImport do programu iTunes je dostupný zde.

Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.

 

 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Devět mužů na hradě

Související příspěvky:

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas