Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Deníky o volbě prezidenta

domácí tisk - Autor:Marián Vojtek

11. 2. 2008 8.21 Lidové noviny i Právo informují o tom, že se začala honba na nového antiklause. O možných kandidátech se jednalo na schůzce komunistů se sociálními demokraty. Na seznamu jsou Otakar Motejl, Jiří Dientsbier, Pavle Rychetský, Václav Pačes. Tito lidé byli v souvislosti s prezidentskou kandidaturou zmiňováni už v minulost. Nově přibylo jméno europoslankyně Jany Bobošíkové.

Plné znění

O českém prezidentském cirkusu z pohledu zahraničních médií

www.sme.sk - Autor:Dana Josefová

11.02.2008 Hlavním tématem dnešního pořadu budou ohlasy na volbu českého prezidenta v zahraničních médiích. V závěru se pak podíváme do Ruska, kde se rovněž blíží hlasování o nové hlavě státu.

Plné znění

KSČM a volba prezidenta

Jiří Dolejš - Autor:Marián Vojtek

08.02.2008 Čeho chtějí komunisté vlastně docílit? Tuhle otázku si komentátoři kladli týdny před volbou prezidenta. A shodovali se především v jedné věci: Kdyby se nepovedlo ODS sehnat dost lidovců a do počtu nějakého toho přeběhlíka od sociálních demokratů, pak nastane hvězdná hodina KSČM.

 
KSČM a volba prezidenta
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Rozprava před volbou

Pavel Rychetský - Autor:Jan Rosenauer

08.02.2008 Kdo ráno usedl před televizní obrazovku a čekal, že odpoledne bude minimálně znát výsledky prvního kola hlasování o prezidentovi republiky, ten musel být zklamán. O průtahy se nepostaraly žádné sáhodlouhé projevy zákonodárců, ale nekonečné dohady o tom, jakým způsobem vůbec volit.

 
Rozprava před volbou
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Prezidentské kampaně

Jan Švejnar a Václav Klaus - Autor:Alena Palečková

08.02.2008 Znovu po pěti letech se odehrává zvláštní představení, při kterém je za poměrně nedůstojných okolností volen nejdůstojnější představitel státu. Samotnou volbu nechme stranou, její průběh je v režii pouhých dvou set jedenaosmdesáti volitelů. Pojďme se podívat, co volbě předcházelo, respektive, jak vypadaly předvolební kampaně prezidentských kandidátů.

 
Prezidentské kampaně
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Josef Mlejnek: Trpaslíci hrají basket

Prezidentská standarta - Autor:Petr Večeřa

8. 2. 2008 8.35 Politické manévry před volbou prezidenta dosáhly stadia, kdy lze oprávněně hovořit o politickém cirkusu. Namísto důstojného rozvažování o přednostech a nevýhodách obou kandidátů jsou občané svědky obyčejného handrkování, které nakonec vyvrcholilo ostrým sporem o pravidla hry v samotný předvečer volby. Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Toto zlo může být dobré snad jedině k úvaze o roli pravidel v politice.

Plné znění

Prezidentské manévry

Václav Havel - Autor:Martin Stehlík

07.02.2008 Bylo to jako nostalgická ozvěna starých časů, když uprostřed nervózních tanců obou kandidátů na úřad prezidenta kolem poslanců a senátorů zaznělo náhle jako hlavní zpráva dne, že bývalého prezidenta Václava Havla právě propustili z nemocnice. Ta zpráva nebyla sama o sobě žádnou bombou:

 
Prezidentské manévry
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Petr Dudek: Prezidenta nevolíme! Ale chováme se tak...

Jan Švejnar a Václav Klaus - Autor:Alena Palečková

7. 2. 2008 8.35 Už toho o kandidátech na prezidentský post víme hodně. Zvlášť když uvážíme, že jako občané nemáme do volby prezidenta co mluvit. Třeba ty nevinné ženy - manželky obou kandidátů. V novinách a na obrazovkách jsme je viděli mnohokrát, samotné, s manželi i bez nich, s dětmi i bez nich - a někdy se všemi naráz.

Plné znění

Prezidentské přetahování - další pokles důvěry v politiku

Radko Kubičko - Autor: Archiv ČRo

06.02.2008 18:10 Stalo se, co se asi stát muselo. I přes výzvy k zachování důstojnosti, česká politická scéna neuchránila ani prezidentskou funkci a její volbu žádného ze svých nešvarů, které na ní dlouhodobě zaznamenáváme. Silácká slova, ostré hádky, podezírání z korupce, nedoložená obvinění, osobní útoky a pragmatické lavírování.

Plné znění

Kdo v ODS má zájem na zvolení Václava Klause?

Václav Klaus - Autor: ČTK

06.02.2008 Dalo se to čekat. Jen pár dní před volbou presidenta republiky se zjevila řada více či méně konspiračních teorií, a to z jedné a druhé strany. Tábory obou protikandidátů, Václava Klause a Jana Švejnara, se trumfují, kolik mají takzvaně "nakoupeno" hlasů z protilehlého tábora.

 
Kdo v ODS má zájem na zvolení Václava Klause?
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Proč se Šlouf angažuje?

Pražský hrad - Autor:Marián Vojtek

06.02.2008 Současný, zatím ještě jen menší skandál kolem úniku snímků z kamerového systému hotelu Savoy na pražském Pohořelci rozčeřil debatu na téma možnosti zneužívání takových zařízení a tedy případného porušování zákona o ochraně osobních údajů. To jistě není nezajímavé.

 
Proč se Šlouf angažuje?
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Václav Klaus v jámě lvové

Jiří Paroubek - Autor:Marián Vojtek

06.02.2008 Václav Klaus nemůže počítat s podporou sociálně demokratických poslanců. Vyplynulo to ze slov šéfa strany Jiřího Paroubka na závěr návštěvy hlavy státu v poslaneckém klubu ČSSD. Kdyby z jeho úst zaznělo cokoli jiného, bylo by to obrovské překvapení.

 
Václav Klaus v jámě lvové
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  

Plné znění

Fischerův syndrom

Jefim Fištejn - Autor:Jana Šustová

04.02.2008 18:10 Debata kolem prezidentské volby je stále vzrušenější. Publicista Jefim Fištejn se ve své poznámce pokouší nalézt poučení v nedávné minulosti.

Plné znění

Patricie Polanská: Nakupujte levně. I prezidenta

Václav Klaus a Jan Švejnar - Autor: ČTK

2. 2. 2008 9.25 Za týden touto dobou už možná budeme mít novou hlavu státu. Politické strany si budou utírat z čela pot, hysterie opadne do úrovně běžného politického provozu. Ale možná také ne - třeba nás čeká další kolo v podobě výčitek mezi údajnými spojenci, kdo může za to, že právě jejich kandidát prohrál. A čí jsou ty hlasy, které nenadále přistály na kontě jednoho nebo druhého uchazeče o prezidentský post. Možná i nějaká ta vládní krizička nás čeká.

Plné znění

Dobrý večer, vážení a milí

Pavel Kohout - Autor:Jan Rosenauer

29.01.2008 18:10 Poznámky v Lidových novinách píše v úterý po léta Ludvík Vaculík; a mě těší, že ty v Radiožurnálu budou od teď v úterý mé. Jsme si od Pražského jara a Charty tak blízcí, že spolu umíme i nesouhlasit. Jsem napjat, jestli i dnes.

Plné znění

Exempla trahunt

Jefim Fištejn - Autor:Jana Šustová

28.01.2008 18:10 Jak se blíží volba českého prezidenta, sílí hlasy těch, kteří by preferovali veřejný způsob hlasování poslanců a senátorů. Publicista Jefim Fištejn hledá příklady obdobných snah v dávné minulosti.

Plné znění

Patricie Polanská: Tajně nebo veřejně?

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem - Autor:Marián Vojtek

19. 1. 2008 9.25 Debata o veřejné volbě prezidenta republiky ožila v posledních dnech jako pokropena živou vodou. A kropenku třímali v ruce hlavně křesťanští demokraté. Ti se začátkem týdne přidali k Davidu Rathovi, který do té doby vedl v podstatě osamocený boj v táboře vlastním, tedy sociálně demokratickém. Podpora od potenciálně až čtyřiadvaceti lidoveckých poslanců a senátorů je zřejmě u sociálních demokratů natolik vítaná, že od té doby nejen vzrostl počet zastánců veřejné volby v jejich řadách.

Plné znění

Patricie Polanská: Měsíc do volby

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem - Autor:Marián Vojtek

12. 1. 2008 9.25 Měsíc před volbou prezidenta se zdá být jistá jediná věc: Každá politická strana si v rámci této volby bude vyřizovat také a možná hlavně své vnitrostranické účty. Možné jsou ty nejkrkolomnější kombinace hlasů, před veřejností ale na devadesát devět celých devět desetin procenta zůstanou skryty. Nikdo nemá zájem porušit tradici - i když z historického hlediska mladou - a učinit volbu hlavy státu veřejnou.

Plné znění

Jiří Peňás: Prezidentské asociace

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem - Autor:Marián Vojtek

9. 1. 2008 8.35 Prezidentská volba se rozhodne, jak známo, mezi dvěma kandidáty, z nichž oba jsou ekonomové, což je profese, která je mně osobně blízká, neboť i moje matka byla ekonomkou, ovšem jen provozu v jedné fabrice. Nosila domů stohy jakýchsi výkazů, u nichž po večerech seděla a počítala a počítala, aby bylo na výplaty. I za totality byly výplaty velmi oblíbené a žádané.

Plné znění

   První  |  Předchozí
Stránka 3  z celkem  3
Další  |  Poslední

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Komentáře

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas