Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

1918

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1918 - Autor:Josef Jindřich Šechtl
Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1918
Autor:   Josef Jindřich Šechtl  

Známost nově vzniklého Československa jednoznačně přebíjela reputace Tomáše Masaryka. V tehdejších novinách dokonce koloval vtip, jak americký prezident Woodrow Wilson říká: Sežeňte mi Masaryka, musím s ním mluvit. Slíbil jsem mu republiku, ale vůbec nevím, jak se má jmenovat. Navíc k volbě vlastně vůbec nedošlo. Nebyli žádní kandidáti, ani žádná kampaň. 

Masaryk byl stále ještě v zahraničí, konkrétně ve Spojených státech, kde jednal o dalším osudu československých legionářů a tak finanční půjčce pro nově vzniklou republiku, takže nebyl 14. listopadu roku 1918 přítomen, když se na Malé Straně v budově, kde v současnosti sídlí Poslanecká sněmovna, sešli poslanci zvolení ještě v době existence Rakouska-Uherska, aby zahájili jednání samostatného zákonodárného sboru.

Jako první se slova ujal předseda Karel Kramář, který podle stenoprotokolu řekl: "Všecka pouta, která nás vázala k dynastii Habsbursko-Lotrinské, jsou přervána. Konec jest smlouvám z roku 1526 i pragmatické sankci. Dynastie habsbursko-lotrinská ztratila všechna práva na trůn český. A my svobodni prohlašujeme, že náš stát československý jest svobodnou československou republikou. A abychom doplnili všechno to, pak prosím Vás, abyste prvním prezidentem Československé republiky zvolili Tomáše Masaryka."

Načež se ozvaly společně s potleskem výkřiky Výborně a Sláva a Karel Kramář mohl navázat slovy: "Prohlašuji tedy profesora doktora Masaryka jednohlasně zvoleným prezidentem republiky."

Československo tak získalo svého prvního prezidenta, aniž by se o něm vůbec hlasovalo. Veřejný potlesk při jednání zákonodárců byl jednoznačným dokladem toho, že první muž republiky se jmenuje Tomáš Masaryk. Slib první československý prezident složil na 13. schůzi Národního shromáždění československého v sobotu 21. prosince roku 1918.

Neměl sice právo pronést v parlamentu projev, ale mohl si například vyslechnout slova předsedy Národního shromáždění Františka Tomáška: "Když před pěti týdny osvobozený národ prohlásil usnesením tohoto sboru republiku a měl přistoupiti k volbě prezidenta, ani na okamžik nikdo nebyl na vahách a na pochybách, na koho padne volba.

Prezidentem republiky mohl se státi jedině muž. Muž, jehož jméno se neslo od úst k ústům po celém našem národě - Tomáš Masaryk. S jásotem a dojímavou jednomyslností sbor náš, jako dočasně dosazené zastupitelstvo národa, pověřil vás, abyste se stal nositelem a představitelem suverenity svobodného národa.

Podáváme tobě, předrahý presidente náš, naše pýcho a naše naděje, své ruce, tiskneme tě bouřlivě na prsa svá a voláme dnes, volá s námi celý náš národ československý a volá s námi demokracie celého světa: Nechť žije republika československá, nechť žije její první prezident, Tomáš Masaryk."

Potom už jen předseda Národního shromáždění František Tomášek pronesl formuli slibu - "Slibujete jako prezident republiky Československé na svou čest a svědomí, že budete dbáti blaha republiky a lidu a šetřiti zákonů a odpověď Tomáše Masaryka "Slibuji" první prezidentskou volbu dokonala.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Prezidentské volby 1918-2003

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas