Volba prezidenta 2008

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

2003

Václav Klaus - Autor:Jan Rosenauer
Václav Klaus
Autor:   jkr  

Před pěti lety končil v roli prezidenta po 13 letech Václav Havel. Jak vypadala volba nové hlavy státu v roce 2003? V úvodu si ale připomeňme slova tehdejšího prezidenta Václava Havla, která pronesl ve Španělském sále před první volbou: 

"Věřím, že se jím stane člověk moudrý, otevřený a odpovědný, který bude tvořivým partnerem politické reprezentace vzešlé z nedávných voleb a v němž budou všichni občané dobré vůle spatřovat svého spojence."

Konkrétní jméno ale Václav Havel neřekl a jak už to tak bývá politici se začali předhánět a připravili, chce se říct, ty nejroztodivnější kousky. V prvním kole se o místo na Pražském hradě utkali - kandidát ČSSD Jaroslav Bureš, který uvedl: "Jsem kandidátem nejsilnější politické strany, to je dle mne dobré východisko." Občanští demokraté navrhli Václava Klause a lidovci Petra Pitharta. "Myslím si, že by mohl být prezident zvolen v pozdních hodinách," uvedl Pithart. "Možná budeme všichni překvapeni a najednou někdy v šest hodin večer bude tato země mít nového prezidenta," myslel si Klaus.

Bylo to ale jen zbožné přání snílků. Paradoxně nejstřízlivěji hodnotil své šance komunistický kandidát Miroslav Kříženecký: "Pokud uvažujete matematicky, tak samozřejmě ta reálná šance neexistuje."

A bylo to skutečně tak, poslanci a senátoři v prvním kole nového prezidenta nezvolili. Následovalo handrkování a slibování. Nejvíce o komunistické hlasy. Další pokračování hry o Hrad bylo podobné. Jen se trochu vyměnili aktéři. Sociální demokraté, byť někteří ne moc rádi, povolali posilu z Vysočiny - Miloše Zemana. Nezapřel své zvyky a ihned začal pošťuchovat svého protikandidáta Václava Klause: "Zatímco někteří jiní, nejmenovaní kandidáti, kteří teď toto rovnoprávné zacházení nabízejí rovněž, ho v minulosti neuplatňovali, já jsem jej uplatňoval. A jako v podstatě konzervativní člověk jsem konstatoval, že v této tradici hodlám pokračovat."

Poněkud stranou silných slov a horečnaté kampaně stála senátorka Jaroslava Moserová. Jako jediná o hlasy komunistů moc neusilovala. "Já neříkám, že odmítám hlasy komunistů, já odmítám o ně žádat nebo s nimi jednat. Co tam hodí, je jejich věc," uvedla Moserová.

Za této situace kde kdo považoval za největšího favorita Miloše Zemana, ale nestalo se. Důchodce z Vysočiny odepsali poslanci vlastní strany. Zeman to neunesl a z Pražského hradu beze slova utekl. Nejblíže na Hrad to měl kandidát ODS, ale stále chybělo pár hlasů. Nezbývalo nic jiného, než nechat věc uležet. Mezitím Pražský hrad opustil Václav Havel.

Koaliční strany vybraly společného kandidáta, vysokoškolského profesora Jana Sokola. "Ta debata byla velmi otevřená, místy dost na tělo. Líbila se mi a ten výsledek mne těší, myslím, že je pro mě dostatečný," vyjádřil se během volby Sokol.

Ve třetím kole prezidentské volby měl ale více štěstí někdo jiný: "V tomto třetím kole třetí volby byl Václav Klaus zvolen prezidentem České republiky," oznámil předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

"Tak, zatím se rozkoukávám a snažím si uvědomit, co to vše znamená. A když mi někdo řekne, pane prezidente, tak se zarazím a dívám se komu je toto oslovení mířeno," popsal své pocity krátce po volbě Klaus, který získal hlasy všech zákonodárců ODS, některých členů vládní koalice a některých komunistů.

"Hlavně bych chtěl říci, že musíme v naší zemi docílit nové míry svornosti, nové míry pohody, aby naše soupeření nebylo nepřátelstvím, abychom si uměli naslouchat, abychom spolu uměli tvůrčím a plodným způsobem spolupracovat," uvedl ve svém projevu po zvolení Klaus.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Volba prezidenta 2008
v rubrice: Prezidentské volby 1918-2003

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas