Příběhy našich sousedů a vernisáž stejnojmenné výstavy

2. listopad 2017

Dismančata natáčela na Slavnostní veřejné prezentaci projektu Příběhy našich sousedů spojené s vernisáží stejnojmenné výstavy v Divadelním sále Kulturního domu Krakov v Praze 8.

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Ti se za doprovodu svých učitelů a lidí s Post Bellum na několik měsíců stanou rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu kreslí komiks, jiní tvoří prezentaci pro spolužáky, další se vydají do Českého rozhlasu, kde jim redaktoři pomohou sestříhat nahrávku do rozhlasové reportáže. Nakonec musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě. Výsledky jejich práce si můžete prohlédnout na těchto webových stránkách.

Příběhy našich sousedů - 31.10.2017.

K březnu 2017 se do projektu zapojilo na 2500 žáků a studentů z téměř tří set padesáti škol po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem 570 pamětnických příběhů. Cílem je zapojit nejen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.

Příběhy našich sousedů 31.10.2017

Mezi "vyzpovídané" pamětníky, které oslovili žáci ZŠ z Prahy 8, patří např. John Bok, Věra Doušová, Hermína Eliášová,Petr Hlava, Jiří Pavel Kafka, Hedvika Kupcová, Irena Podzimková, Miloš Rejchrt, Ivan Ropek, VOjmír Dalibor Srdečný, MArtin Studnička, Ludmila Šádková nebo Božena Vodičková.
V KD Krakov se sešli žáci základních škol z Prahy 8, zástupci městské části Praha 8 a zástupci Post Bellum.
Vyhlášení Nejlépe zpracovaných příběhů se ujal redaktor Českého rozhlasu Tomáš Černý. Pro rozhlas natáčela Dismančata František Souček, Milan Němec, Valentina Bonnet, Jindra Skokan, Aninka Jedrysek, Prokop Košař a Matouš Košař a Jakub Sejkora.

Příběhy našich sousedů 31.10.2017
autor: Hana Novenková
Spustit audio