Proč pomáhat v rozvojových zemích, třeba i jako dobrovolník?

26. únor 2017

V pořadu Vertikála se dozvíte, že dobrovolníkem se můžete stát i v důchodovém věku a navíc i ve velmi exotických zemích. Nad tím, proč pomáhat v rozvojových zemích, se zamýšlí autorka pořadu Daniela Brůhová se svými hosty.

Britská Nadace charitativní pomoci Charities Aid Foundation (CAF), která sestavuje žebříček nejštědřejších zemí světa od roku 2010, do něj v roce 2016 zahrnula 140 zemí.

Vyplývá z něj, že globálně se lidé v pomáhání druhým zlepšili a na celém světě bylo charitám darováno více peněz než loni.

Nejštědřejší jsou už třetí rok po sobě obyvatelé Barmy. V této chudé asijské zemi, ve které dlouhá léta vládla vojenská junta a často se potýká s přírodními katastrofami, lidé nejvíce pomáhají svým bližním.

Za Barmou se na druhém místě umístili obyvatelé Spojených států a na třetím Australané. Žebříček pak na úplně posledním místě uzavírá Čína. Mezi Evropany jsou nejštědřejší Britové. Česká republika skončila na 121 místě ze 140 zemí.

Dobrovolníci v Česku každoročně odpracují kolem 45 milionů hodin a odvádějí práci za víc než 5,5 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik a z vládního dokumentu o politice státu vůči neziskovým organizacím. Podle tohoto materiálu vlády nezištnou činnost dělají skoro dva miliony Čechů a Češek nad 14 let, ČR se tak řadí v dobrovolnictví na osmou příčku EU. Dobrovolníci také vyjíždějí pomáhat do rozvojových zemí.

Hosté pořadu:
Jan Dus, ředitel Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE
Jiří Tošner, psycholog a zakladatel centra pro dobrovolnictví Hestia
Petra Lazáková koordinátorka organizace DORRA, o.p.s., a redaktorka ČRo

autor: Daniela Brůhová
Spustit audio