Proč trávit Vánoce spolu?

24. prosinec 2016

Stromeček, dárky, kapr, betlém, ale také rodina a tradice. Takové jsou Vánoce, které známe a prožíváme. Čím dál častěji se však současně mluví o předvánočním shonu, stresu nebo ekonomické stránce. Vánoce jsou ale svátky plné nadějného poselství, rodinné blízkosti a setkávání. Neseme toto poselství předků i dnes?

Obilné kaše, velké množství potravin, mák nebo vánoční oplatky, i tak vypadala Štědrovečerní večeře našich předků, upřesňuje Zlata Potyková z Národopisného muzea v Praze.

Zlata Potyková: „Dále bývala na štědrovečerním stole modlitební knížka i růženec. Mohly se také omotat nohy stolu řetězem, to bylo proto, aby členové rodiny drželi pohromadě.“

V interiéru už dnes nechybí ani stromeček nebo betlém, které si svou cestu do našich domácností hledali v průběhu historie. Právě tradice a tajemství jsou to, co má svůj význam nejen pro děti. Upřesňuje dětská psycholožka Hana Imlaufová.

Hana Imlaufová: „Je krásné, když každá rodina má své tradice, protože to vytváří její intimitu. Jsou to nejen tradice, které se předávají z generace na generaci, ale každá rodina si může vytvářet něco nového, co bude jen pro ně a může vytvářet sounáležitost té konkrétní rodiny.“

Vánoční svátky vnímají děti od útlého věku především emočně.

Hana Imlaufová: „Ať už je to vnímání vůně Vánoc, zvuků Vánoc a to všechno dítě vnímá ještě dřív, než se vůbec o Vánocích hovoří. Proto to máme každý z nás tak hluboce vepsáno do svých vzpomínek. Když potom člověk zakládá svoji vlastní rodinu, je třeba vyladit, jaké byly Vánoce i nás doma i u vás a je třeba se domluvit, jaké Vánoce si uděláme my dva spolu.“

Pohled na betlém, tedy Josefa, Marii a dítě Ježíše, nabízí ještě jeden důležitý pohled: na vlastní rodinu a otevírá otázky, na které může být těžká odpověď. I proto se v dnešní době stávají výzvou.

Hana Imlaufová: „Skutečně o těch Vánocích jsme mnohem víc a bolestněji konfrontováni s tím, pokud rodina není úplná. Nebo pokud někdo z rodiny odešel, nebo úmrtí, kdy tam někdo chybí. To všechno jsou situace, které se o Vánocích více připomínají.“

A jak se na křesťanské svátky narození Spasitele díváme my lidé 21. Století? Ptám se kněze a biologa Marka Váchy.

Marek Vácha: „Myslím, že Vánoce jsou velmi zvláštní svátek v tom, že i náš národ, který sám sebe velmi rád klasifikuje jako ateistický národ, ty vánoce vždycky nějak dostanou. Že najednou o Vánocích všichni bez rozdílu svých světonázorů najednou máme pocit, že stojí za to být laskavý, být hodný. Stojí za to udělat radost svým blízkým. Takže, ať si to přiznáme nebo ne, myslím, že to kouzlo Vánoc, to tajemno Vánoc, ta láska, která vychází z toho zdroje křesťanství, se nějak dotýká všech lidí na této planetě.“

I když náš svět znepokojuje téměř denně řada zpráv, nenechme si vzít radost, přeje Marek Vácha:

Marek Vácha: „Moc bych přál nám všem, abychom prožili a oslavili tyto Vánoce s čistým srdcem, s radostí a v pokoji. A s tím, že až přijde, co přijde, abychom ve zkouškách obstáli.“

autor: Kateřina Rózsová-Horálková
Spustit audio