Projekt Rysí hlídky
Projekt Hnutí Duha "Rysí hlídky" má za cíl monitorovat pohyb rysa ostrovida na našem území. O projektu hovořila Eva Holá s organizátorem projektu Janem Stýskalou a s ředitelkou Podkrušnohorského zooparku v Chomutově, Ivetou Rabasovou.
Rysí hlídky sledují populaci rysů v celé republice, včetně nových přírůstků, zaměřují se ale také na volný pohyb medvědů a vlků. V současné době slouží zjištěná data k vyhodnocování početnosti populací zmíněných šelem. Zpracovávají je pracovníci Státní ochrany přírody, u rysů je bohužel v poslední době zaznamenáván úbytek, u vlků a u medvědů v Beskydech je počat stabilní.
I přesto, že není práce hlídek jednoduchá, je o ní mezi dobrovolníky ohromný zájem.
Každý rok se nám hlásí noví zájemci, na nedostatek zájmu si nemůžeme stěžovat.
Jak potvrdila ředitelka chomutovského zooparku Iveta Rabasová, většina zoologických zahrad s rysími hlídkami úzce spolupracuje.
Myslím si, že ta návaznost je naprosto logická, protože pro letošní rok Evropská asociace zoologických zahrad vyhlásila kampaň na ochranu evropských šelem. Rys je typická evropská šelma, je tedy nasnadě pomoci monitoringu a také všeobecné informovanosti lidí nejen o rysech, ale i ostatních šelmách, které žijí na území České republiky. Propojení ochranářských aktivit a zoologických zahrad je neoddělitelné.
V chomutovské zoo můžete rysa spatřit. Většina návštěvníků je z této poměrně velké divoké kočky nadšená.
Máme u nás pouze jednu rysici, u které se budou dělat testy DNA, protože pochází z volné přírody. Podle výsledků testů ji buď zapojíme do chovného programu, nebo budeme hledat jiná zvířata.
Chomutovský zoopark přišel k této samici kuriózním způsobem.
Samozřejmě bychom normálně získali zvíře z jiné zoologické zahrady, od koordinátora chovu. Ovšem toto zvíře z volné přírody bylo odchyceno na Šumavě, a to ve skleníku, mezi orchidejemi.
Rys ostrovid (Lynx lynx) je naší jedinou divoce žijící kočkovitou šelmou (kočka divoká se na našem území vyskytuje jen velmi sporadicky). Plachá, samotářsky žijící šelma loví menší kopytníky jako jsou srnci, méně jeleny, divoká prasata, hlodavce nebo lišky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Ne nadarmo se rys nazývá ostrovidem - vyniká bystrým zrakem, ale také sluch má výtečný. Navzdory vhodným podmínkám ve většině našich pohořích trvale osidluje pouze Beskydy, Šumavu a Pošumaví. Odborníci počítají, že v Česku žije kolem 80 kusů rysa ostrovida.