12. prosince  2012 v 08:40  rubrika: Analýzy

Josef Mlejnek jr.: Konec světa už byl

Konec světa - Foto: Aleš Vavřík

Konec světaFoto: Aleš Vavřík

V závěru letošního roku mnozí s napětím očekávají konec světa. Co ale tento termín vlastně znamená?

Nejjednodušší představa je spojená s něčím na způsob exploze či jiného zničení Zeměkoule, sluneční soustavy či dokonce všech hvězd a planet v celém vesmíru. 

Konec světa se však dá vnímat i o něco subtilněji, byť neméně děsivě. Jak? To lze ilustrovat na donedávna neznámém románu Julese Verna Paříž ve dvacátém století

Jeho rukopis přes sto let spočíval ve speciálním betonovém sejfu, který nechal násilně, pomocí výbušniny, v roce 1989 otevřít až spisovatelův pravnuk Jean. Myslel, že sejf bude prázdný, ovšem nalezl v něm, mimo jiné, i rukopis nikdy nevydaného Vernova románu. 

Vernův dvorní vydavatel Hetzel mu ho totiž v roce 1863 takřka omlátil o hlavu a jeho vydání zarazil. Z čistě literárního hlediska Paříž ve dvacátém století, jež česky vyšla roku 1995, povedený román opravdu není. Hetzela však patrně odradil zejména celkově ponurý a pesimistický charakter díla, jímž by v optimistickém devatenáctém století mohlo u čtenářů narazit. 

Děj románu se odehrává v roce 1960, tedy zhruba sto let po jeho napsání, a elektřinou rozzářená románová Paříž jakoby z oka vypadla té dnešní. Prohánějí se po ní automobily na plynový pohon a rychlovlaky, v bankách pracují úředníci na mechanických počítacích strojích podobných velkým pianům, s klávesnicí a zobrazováním ekonomických propočtů. 

Obyvatelstvo však tyto z hlediska poloviny devatenáctého století zázraky vnímá zcela nevzrušivě, dávno si na ně zvyklo jako na vzduch. Ale lidé díky nim šťastnější nejsou a neustále někam spěchají. 

Nejsou-li lidé budoucnosti šťastnější, tak hlavní hrdina, mladý básník Michel, je, až na pár prchavých okamžiků, vyloženě nešťastný. Aby se uživil, musí nastoupit do monopolní státní výrobny divadelních her, nazvané Velké skladiště dramat. Práci v něm popisuje Verne následovně: 

„V každém oddělení byli zaměstnáni odborní úředníci a vše v něm bylo předvídáno, nařízeno a řízeno. Za třicet šest hodin byla k dodání žánrová komedie nebo silvestrovská revue. Michel dostal kancelář v prvním oddělení. 

Tam byli nadaní úředníci; jeden byl vyčleněn pro expozici, jiný pro zápletku, třetí pro závěr, další pro vstupy postav. Jeden byl zaměstnán v kanceláři pro bohaté rýmy, když bylo nevyhnutelně třeba veršů, druhý se zabýval běžnými rýmy pro jednoduchý akční dialog.“ 

Ve Velkém skladišti dramat existuje i odbor lechtivých situací a kluzkých slov či odbor slovních hříček a taktéž ústřední kancelář pro duchaplnosti, vtipné odpovědi a oslí můstky. „Zdejší svět se stal pouhým trhem, obrovskou tržnicí. Je třeba ho bavit kejklířskými kousky,“ říká jedna z postav románu. 

Stupidnost vyráběné produkce Michela pochopitelně ubíjí a k takto pojatým dílům nedokáže ničím přispět. Ocitá se tak bez práce, chvíli sice žije z úspor, ale ve finále románu bloudí hladový a promrzlý zimní Paříží. Dojde až na hřbitov, stačí ještě zašeptat jméno své milé a padá v mdlobách do sněhu. V přetechnizované bezduché společnosti není pro lidi jako Michel zkrátka místo. 

Vernova pochmurná vize budoucnosti, a tedy vlastně obraz naší přítomnosti, je velmi přesná nejen pokud jde o techniku, ale i sociologicky, vystižením postavení člověka v moderní technické civilizaci. 

Podobně jako dnes jsou i ve Vernově románu sice všichni gramotní, umějí číst, psát i počítat, ale nikdo vlastně nečte, rozhodně ne dávno zapomenuté klasiky francouzské literatury. Umění bylo zredukováno na průmyslovou produkci zábavy – tedy alespoň to, jež si na sebe, jak se říká, „dovede vydělat“. 

Kdo se přizpůsobí, tomu tento systém vysaje duši, kdo se mu postaví, ocitne se na okraji, možná i o hladu. Není to však děsivější než trikové scény konce světa z nějakého katastrofického hollywoodského filmu? 

 

Josef Mlejnek jr.: Konec světa už byl

Vložit na svůj web

Autor je politolog  

Autor:  Josef Mlejnek jr.
Pořad: Zamyšlení Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas