4. prosince  2012 v 08:40  rubrika: Analýzy

Martin Ehl: Papež z laminátu

Papež Jan Pavel II. - Foto:  www.johannespaulii.va

Papež Jan Pavel II.Foto:  www.johannespaulii.va

Osmatřiceti miliónové katolické Polsko je - aspoň podle statistik - nábožensky takřka jednotné. Největší menšinu představuje půl miliónu pravoslavných, druzí jsou protestanti, kterých je přes sto padesát tisíc, třetí Svědkové Jehovovi, čítající stopětadvacet tisíc duší.

Při pohledu na polskou veřejnou diskusi je ale vidět, že katolicismus Poláky nebývale rozděluje. V posledních měsících vedou politické tahanice o umělé oplodnění. Konzervativci, když byli před lety u vlády, chtěli prosadit maturitu z náboženství. Nyní o tom opět hovoří, ale ministerstvo školství nic takového neplánuje. 

Levicově cirkusová parlamentní strana Hnutí Palikota naopak prosazuje sexuální výchovu. Tisíce lidí demonstrují na obranu ultrakatolické televize Trwam, která nebyla při digitalizaci zařazena do žádného multiplexu. Současně se mediální hvězdou stala nová poslankyně, která byla ještě před pár lety muž… 

V této atmosféře, kdy navíc polská katolická církev a většina jejích hodnostářů vykazuje hlubokou míru konzervativismu, se chystá nový projekt: největší socha největšího Poláka posledního století, papeže Jana Pavla II. 

Na západě Polska, v Lubuském vojvodství u města Świebodzin, už stojí největší socha Ježíše Krista na světě. Turisticky to není asi takový hit, jak si její tvůrci představovali. Což nebrání tomu, aby se nechystala další skulptura, která by měla vyrůst v asi nejposvátnějším polském městě, v Czestochowé, kde je proslulý klášter zasvěcený Panně Marii. Nová socha má mít čtrnáct metrů na výšku, čímž by měla překonat doposud největší sochu Jana Pavla II., která je v Chile a měří dvanáct metrů. 

Výrobce, firma Malpol z města Nowa Sola, tají, kdo je objednavatelem a kde přesně by socha měla stát. Malpol se specializuje na reklamní figury a nosiče, vyráběné ze sklolaminátu. Pro představu: z dílny Malpolu jsou ony krávy, které před pár lety oběhly jako reklamní tabule centra evropských měst a v řadě z nich jsou pořád k vidění. 

Malpol také nabízí katalog s různými dinosaury do stále populárnějších pravěkých parků. V Polsku je známý jeho pětimetrový trpaslík. A jen málokdo ví, že čtyřmetrový Oskar, který vítá návštěvníky Hollywoodu, je také z dílny polské firmy. 

Teď se tedy pustili do papeže, který má být v brzké době prohlášen za svatého. Menší model budoucí sochy v poměru jedna ku deseti už schválila kurie, takže firma sochu vyrábí. Má mít podobné gesto jako Kristus u Świebodzinu: široce roztažené paže s všeobjímajícím výrazem ve tváři. 

Firma podle listu Gazeta Wyborcza chystá dokončení díla na březen příštího roku. A Poláci budou mít zase o čem diskutovat, protože části veřejnosti se určitě bude líbit a části určitě ne. 

Jedna věc je ovšem jistá: kouzlo papeže, kterému Poláci dávají velké zásluhy za demontáž komunismu, a který zemřel v roce 2005, vyprchává. Kdysi se hovořilo o mladých Polácích, kteří vyrostli po roce 1989, jako o generaci Jana Pavla II. Ale církev se svými skandály kolem spolupráce s komunistickou tajnou policií a svým konzervativismem dělá vše pro to, aby od sebe mladou generaci odpudila. 

Politici jakékoli světonázorové téma spojené s církví, jako je umělé oplodnění metodou in vitro, ihned - zpolitizují. Lidí, kteří pravidelně navštěvují kostely, ubývá, jakkoli neroste počet ateistů nebo příslušníků jiných vyznání. 

Nejspíš to vypadá, že konzervativní pojetí katolicismu zejména mladším a ve městech žijícím Polákům přestalo vyhovovat, protože neodpovídá na výzvy moderní doby. 

Že by snad socha papeže ze sklolaminátu, vyrobená firmou, která jinak produkuje krávy, dinosaury a jiné bizarnosti, zafungovala jako popkulturní přemostění mezi mentálně starou církví a mladými Poláky, pro něž už katolická víra není to samé jako pro jejich rodiče? 

 

Martin Ehl: Papež z laminátu

Vložit na svůj web

Autor je redaktor Hospodářských novin 

Autor:  Martin Ehl
Pořad: Zamyšlení Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas