13. května  2011 v 08:55  rubrika: Analýzy

Petr Honzejk: Česká vláda? Docela hokej…

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John - Foto: Filip Jandourek

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek JohnFoto: Filip Jandourek

Je to možná laciné, ale neubráním se. Rozjet další kolo vládní krize v den, kdy bojuje hokejový národní tým o medaile na mistrovství světa, je v Česku samo o sobě dostatečným důvodem pro pád vlády.

Tahle vládní sestava prostě ukazuje, že už není schopná ničeho, leda se zabývat sama sebou. Někdo se jí směje, někdo se za ni stydí. Ale nikdo ji už nemůže brát vážně. 

Ale raději zpět k paralele s hokejem – když už si o ní vláda geniálním timingem debat o své budoucnosti říká. 

Představuji si, jak by asi vypadala hra národního hokejového týmu, kdyby první pětku tvořila ODS, druhou Věci veřejné a třetí TOP 09. Centr Nečas se rozjíždí k útoku, snaží se přihrát na pravé křídlo Tluchořovi, ale ten tam ale není, protože zrovna domlouvá na střídačce něco s Kristýnou Kočí. 

Nastupuje druhá pětka - Věci veřejné. Bohužel ve třech, protože střední útočník Bárta a bek John se rozhodli, že už na led nevyjedou, protože mají bolístku a budou raději kibicovat z tribuny. 

A je tu třetí pětka - TOP 09! Ta nastupuje v kompletním složení a disciplinovaně, leč všichni hráči jen snaživě napodobují pohyby vedoucího formace Kalouska. Což je možná dobrá metoda pro nácvik spartakiádní skladby, méně už pro kreativní řešení herních situací. 

Odpískáno. Na kontě úspěchů vlády nula, inkasovaných branek nepočítaně. Většinou samozřejmě vlastních – protože takovému týmu nemá ani cenu dávat góly – stačí počkat, až se porazí sám. 

Je vlastně docela překvapivé, jak dlouho se tahle all stars sestava české politiky dokázala plácat alespoň ve skupině o udržení. A krmit zbytky fanoušků řečmi, že to už - už bude lepší a že góly a vítězství nakonec přijdou. 

Teď je ale už výsledek vcelku jasný. Je po sezóně, led taje, nastává čas účtování. Hvězdy vládní tým nemá, a pokud ano, jsou přestárlé, takže je sotva kdo bude draftovat. 

Hráči ODS a TOP 09 časem zamíří do druhé ligy. VV, včetně svého maskota maximálně zpět do krajského přeboru, ze kterého vyšli a kam koneckonců patří – pokud si to tedy domorodci v příslušné soutěži dají líbit. 

Těžko to může dopadnout jinak, než že za Česko bude už brzy hrát jiný tým. Ten, za který „pálí Guma.“. Rozumějme, sociální demokraté s poslancem a olympijským vítězem z Nagana Jiřím Šlégrem. 

Možná to bude nakonec lepší. Ale optimismu s mírou. Vzhledem k aktuálním problémům sociálnědemokratické sestavy s vysvětlováním vlastních financí sponzorů a vůbec původu výzbroje jako takové, to může být nakonec také docela hokej. 

 

Petr Honzejk: Česká vláda? Docela hokej…

Vložit na svůj web

Autor je redaktor Hospodářských novin 

Autor:  Petr Honzejk
Pořad: Ranní zamyšlení  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas